Vladajuća koalicija na državnom nivou (SNSD, HDZ, Trojka) dolaskom na vlast pohvalila se prošle godine najbrže formiranim Vijećem ministara Bosne i Hercegovine, pa usvojenim budžetom u rekordnom roku, govorili su o "proevropskom Dodiku", pohvalama na svoj račun pokušali uvjeriti da su predvodnici evropskih integracija.
Godinu i nešto kasnije Vijeće ministara BiH već treći mjesec ne donosi zakone, partneri u vlasti se svađaju, lider SNSD-a, "evropski" Milorad Dodik učestalo vrijeđa i građane i političare i predstavnike međunarodne zajednice, a na evropskom putu evidentan je zastoj.
Nakon Političkog foruma na visokom nivou o evropskim integracijama BiH, Borjana Krišto (HDZ), predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, jučer je okrivila visokog predstavnika Christiana Schmidta da je doveo u pitanje funkcioniranje parlamentarne većine i donošenje odluka jer je "ničim izazvan" nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH koje se odnose na osiguranje fer izbora.
Krišto je ustvrdila pak da je neupita opredijeljenost svih sudionika za evropski put i rad na preostalim reformama. Rekla je da ne smijemo dozvoliti da dođemo do zastoja, ali smo već u zastoju.
Naspram nje imamo izjavu Dodika, datu također jučer, da je BiH u totalnoj krizi "jer su bošnjački političari onim što je urađeno u Generalnoj skupštini UN-a (usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici) srušili unutrašnju i vanjsku politiku BiH". Kaže i da je urušena mogućnost dogovora.
Ipak, s partnerima se "slaže" da su krivci Schmidt, te, kako to stalno govori, ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy.
- Neki zvaničnici, poput američkog ambasadora, učinili su sve da zaustave evropski put BiH – reče Dodik.
Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik NiP-a koji sa SDP-om i Našom strankom čini Trojku, jučer je između ostalog rekao da "nažalost u BiH zbog nekih političkih zapleta smo izgubili zamah ka evropskim integracijama", ali poziva na hrabrost kod političkih lidera da se vrate na ono što je najvažnije.
Opozicija pak ističe da je najveći krivac Trojka, ali i da je zastoj u neku ruku bio od starta.
- Koalicija na državnom nivou funkcioniše na način kako oni najbolje znaju, a to je podjela pozicija, Facebook marketing, spinovanje o uspješnosti i ponavljanje da su oni prije njih bili grozni. Zapravo oni prije njih su, po njima, krivi i za sadašnje stanje. Očito je da su prihvatili metod koji je patentirao Aleksandar Vučić – kazao je Milan Dunović, predsjedavajući Kluba zastupnika DF-a u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.
Istakao je da iskreno nije ni očekivao ništa od njihovih najavljenih "hrabrih" iskoraka, jer je bilo očito na koji način funkcionišu.
- Ono što HDZ i SNSD zamisle, Trojka ispunjava i tu staje sva priča. Ove godine budžet kao da nije važan, pa na tu temu više i nema razgovora. Slično je i sa EU putem, a NATO put je zaustavljen neusvajanjem Programa reformi – dodao je Dunović.
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Parlamentu BiH, ironično kaže da su za postojeću koaliciju na državnom nivou svi krivi, samo su oni uspješni i rade.
- Ova koalicija je napravljena na neiskrenim osnovama, to je čisto interesna koalicija. Liderima stranaka Trojke je cilj bio zauzeti ministarske pozicije, SNSD-u da ovlada finansijskim i sigurnosnim sektorom. HDZ-u su obećali izbor člana Predsjedništva BiH i to bi vjerovatno i bilo da se međunarodna zajednica nije umiješala u (njihov) sporazum iz Laktaša. Od starta se sve znalo – rekao je Špago.
Podsjetio je i on da je Trojka hvalila da se Dodik promijenio, "a on izjavljuje da neće da dijeli zrak sa Bošnjacima i šta sve ne, i to evropski Dodik".
- Više su medijski prezentovali rezultate nego što ih je bilo u stvarnosti. Geopolitička situacija je ubrzala da EU donese odluku o otvaranju pristupnih pregovora s BiH, nije to zasluga vlasti. Ipak, ne treba reći da baš ništa nije urađeno. Donesen je manji broj zakona, ali njihova suština je drugo pitanje.
Donesene su izmjene zakona o VSTV-u koje blokiraju izbor sudija i tužilaca, najbrže usvojen budžet institucija BiH za 2023. je omogućio enormno povećanje plaća funkcionera i višegodišnje finansijske projekte od interesa SNSD-a poput zgrade UIO u Banjoj Luci. Doneseni su zakoni o slobodi pristupa informacijama i o sprečavanju sukoba interesa, ali mali procenat obuhvaćen je standardima koje ti zakoni predviđaju – ponovio je Špago.
Istakao je da na nivou BiH treba biti probosanski blok koji se zna nositi sa strankama koje rade na razgradnji BiH.
Naglasio je da se, između ostalog, kada se govori o rezultatima, raspada javni RTV servis, a osvrnuo se i na pitanje nedonošenja budžeta institucija BiH za ovu godinu.
- SNSD ima cilj da podijeli milione KM neutrošenih sredstava od Elektroprijenosa BiH, akciza, RAK-a jer imaju finansijskih problema i ne sumnjam da će nakon nekog vremena, pod izgovorom "potrebe nastavka evropskog puta" (Trojka) na to pristati. Uvijek će biti "potrebno je" – ocijenio je Špago.