Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić praksu dijeljenja baklava tokom ljeta mijenja u praksu dijeljenja ćevapa. Što da ne? Toplo je, ćevapi se peku i na "vrelom asfaltu".
Šalu na stranu, svi zainteresirani građani i gosti Sarajeva pozvani su sutra u 19 sati ispred Baščaršijske džamije na degustaciju ćevapčića, a u kojoj će učestvovati članice Udruženja sarajevskih ćevabdžija - ćevabdžinice Željo, Željo 2, Petica, Specijal, Zmaj stanica, Galatasaray, Hodžić, Mrkva i Nune.
Povod je okončana procedura zaštite sarajevskih ćevapa kao autohtonog domaćeg proizvoda, koju je Grad Sarajevo pokrenuo još 2022. godine, a sada je u saradnji sa sarajevskim ćevabdžijama i Agencijom za sigurnost hrane BiH završena.
Tim povodom, na press konferenciji sutra u 10 sati u Svečanom salonu Vijećnice prisutnim će se u ulozi domaćina obratiti gradonačelnica Benjamina Karić, direktorica misije USAID-a u BiH Courtney Chubb, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH Džemil Hajrić, te potpredsjednik Udruženja sarajevskih ćevabdžija Mustafa Ogrešević.
No zašto je zaštićen baš sarajevski ćevap, a ne samo ćevap kao tradicionalno jelo?
Jer prisvajanje ćevapa nigdje u svijetu nije moguće.
Ćevap je, naime, generički pojam koji se koristi na širem području Balkana i označava određenu vrstu proizvoda od mljevenog mesa i drugih komponenti i koji, kao takav, ne može biti zaštićen.
Ono što se može zaštititi jeste geografsko porijeklo, a u slučaju ćevapa to bi bio "sarajevski ćevap" ili "banjalučki ćevap", iako se posebnom pripremom ćevapa vole pohvaliti i u Travniku, Tuzli i nekim drugim gradovima u BiH.
O popularnosti ćevapa govore i svjedoče knjige, filmovi, pjesme..., pa tako u pjesmi "Što nas ima mašala" postoji "inicijativa" da nam "ćevap na zastavu postave"...
No dok čekate sutrašnji susret sa gradonačelnicom i svoju porciju deset u pola, do tada pogledajte istoimeni film Danisa Tanovića. Prijatno!