Šerif Isović, bivši direktor Porezne uprave FBiH, komentirao je problem nastao jer Vlada RS-a, koja je dužnik, odbija platiti slovenačkom Viaductu potraživanja na osnovu pravosnažne arbitražne presude.
Slovenačka strana bila je za mirno rješavanje spora i spominjan je iznos od otprilike milion eura, ali je RS to odbio pa je dug narastao na više od 110 miliona KM, te je sve prebačeno na teret budžeta institucija Bosne i Hercegovine, a zasad su pod udarom i sredstva državne agencije BHANSA i imovina Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Isović u svojoj objavi istiće da neodgovorni trošak treba snosti onaj ko ga je proizveo.
- Ovih dana smo izloženi raznim idejama o rješenju duga eniteta Republika Srpska zbog duga prema slovenačkoj firmi Viaduct. Za neke kažu da su populističke, za druge da su nezakonite, za treće da odlažu rješenje problema... Svi prijedlozi kratkoročno, politički, a i zbog sadašnje vrijednosti novca očito idu u korist onog ko je dug i proizveo, a na štetu države. Tužilaštva se još ne oglašavaju, možda čekaju ove dvije milijarde koje se najavljuju i o kojima se govori - naveo je Isović.
Naime, predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto jučer je potvrdila da je za očekivati da će na naplatu doći i druge arbitražne odluke, a one su teške dvije milijarde KM.
- S obzirom na naše uređenje države i činjenicu kako nam se pišu i usvajaju zakoni, logično je da neke pojave kao i ova nisu jasno uređene i predviđene propisima, ali je nelogično da se u "poplavi" ideja ne traže sistemska rješenja koja će, rukovodeći se načelima savjesti, poštenja i pravde, uvesti pravila da odgovornost snose odgovorni i koja će biti snadard za buduće slučajeve - istakao je Isović.
Pitao je zašto bi neodgovorna obaveza ili trošak entiteta prolazio kroz budžet države BiH, jer ako je tako, neodgovorni će biti još manje odgovorni i svoj nerad će prevaljivati na druge.
- Zbog toga pravila igre trebaju biti da se to ne tiče budžeta države i onog ko je u ovom nevin već onog ko je obavezu ili trošak neodgovorno proizveo. Za tako nešto mislim da postoje rješenja, a jedno je sadržano u Zakonu o uplatama na jedinstveni račun (Sl. Glasnik BiH br. 55/04, 34/07 i 91/17).
Naime prema članu 5. Zakona o uplatama na jedinstveni račun, Uprava za indirektno oporezivanje je odgovorna za doznačavanje prikupljenih prihoda korisnicima prihoda, a prema članu 11. stav 3. ovog zakona, dio prihoda koji je obračunat za entitet se isplaćuje tom entitetu nakon što entitet podmiri sve svoje obaveze u pogledu finansiranja međunarodnih obaveza - ukazao je Isović.
Naglasio je da se ovdje ne radi o dugu države Bosne i Hercegovine, odnosno izdvajanju sredstava za servisiranje inostranog duga, već o presudi koja se odnosi na jedan entitet pa bi taj entitet trebao i snositi svoj dug.
- Stoga Vjeće ministara treba obavezati Upravu za indirektno oporezivanje da prije doznake / prijenosa sredstava sa jedinstvenog računa koja pripadaju entitetu Republika Srpska, doznači / uplati direktno Viaductu po sudskoj presudi, pa nek entitet, a ne država tuži. Opcija da država plati pa da tuži je protivna državnim interesima i amnestija od odgovornosti... Možda bi ovakva odluka Vjeća ministara ubrzano potaklo reakciju tužilaštva.
Entitetu Republika Srpska treba predložiti da se sve odmah ne umanjuje i da eventualno dug uz sporazum sa Viaductom plati u ratama pod uvjetom da snose zatezne kamate i druge troškove - zaključio je Isović.