U Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine tek sada, godinu i po dana od konstituisanja novog saziva imenovano je zajedničko radno tijelo u oba doma koje se tiče upravljačkih struktura Radio-televizije Federacije BiH čiji je osnivač Parlament FBiH.
Članovi Komisije iz Zastupničkog doma su Aner Žuljević, Goran Opsenica i Rasim Smajlović, dok su iz Doma naroda imenovani Milan Ševo, Mirnes Bašić i Kristina Petrović.
Parlamentarna većina je izgubila prošlu godinu
Da li je i u ovom slučaje za kašnjenje osnivanja ovog tijela kriva opozicija. Do sada je parlamentarna većina "Trojka" i HDZ sav svoj nerad, neefikasnost, etiketirala opoziciji.
U Federalnoj televiziji godinama nije popunjen Upravni odbor, nije bilo ni izmjena u rukovodstvu ovog servisa.
Upravni odbor trebaju činiti četiri člana. Prvi član UO kojem je istekao mandat i koji se povukao jeste Kadrija Hodžić, sljedeće godine otišao je i Radenko Udovičić, poslije njega Igor Soldo. Ostao je četvrti član Goran Samardžić.
- Naravno da opozicija nema veze sa ovim kašnjenjem. Na posljednjoj sjednici imenovano je zajedničko radno tijelo oba doma i po zakonu, a tiče se rada Federalne televizije. Čak je i BBC učestvovao u tim reformskim procesima, gdje je rečeno da treba da ide, da se mijenja jedan član Upravnog odbora svake godine. Sada bi trebalo krenuti s tim. Vlada FBiH, odnosno, parlamentarna većina je izgubila prošlu godinu mogli su imenovati jednog člana Upravnog odbora prošle godine, ali to nije učinjeno, a ove godine jednog i već bi bili tu na tragu - govori za Faktor Admir Čavalić, predsjednik Kluba zastupnika SBiH u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.
Kaže kako postoji bojazan da se ide ka nekom drugom rješenju.
Ne možete više toliko zloupotrebljavati medije
- Bojim se da idemo ka nekom drugom rješenju koje bi bilo "preko koljena" u smislu da se prekrši zakon o proceduri ili možda da se izmjene u kratkom roku i da se napusti taj koncept nezavisnosti javnog emitera u smislu da politika preuzme upravljanje. To je zaista zadnje što nam je potrebno. I mislim da će napraviti više štete i za ove koji preuzmu nego same koristi. Jer stvari u današnjem svijetu ne funkcioniraju baš tako da možete toliko zloupotrebljavati medije i slično. Uostalom, novinari su samostalniji, hvala Bogu ekonomski slobodniji tako da mogu mijenjati te medije brzo, transferi se događaju - kazao je Čavalić.
Izjava ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića (NiP) u februaru ove godine koja se tiče BHRT-a i FTV-a uznemirila je javnost.
- Dugoročno rješenje očekujemo kada u menadžmentima oba javna emitera - i FTV-a i BHRT-a - budu sjedili ljudi koji rade onako kako politike "Trojke" od njih traže. Mi trenutno nemamo vrhunsku komunikaciju sa menadžmentima jer su to ostaci starog sistema, izbori koji nisu bili naši. Znamo šta hoćemo, BHRT je najvažniji za mene lično javni emiter, a imamo rješenja da FTV ne trpi ni milimetar ni marku, da nastavi raditi onako kako radi i ta smo rješenja ponudili menadžmentima, zasad nemamo odgovor. Nadam se da će što prije Federalni parlament riješiti upravljačke strukture Federalne televizije, a onda mi preuzeti kompletnu odgovornost za procese - poručio je tada Konaković
Realizacija počinje sada.