Na pojedinim klinikama u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), ovih dana, navodno, uposlenima se dijeli dokument sa sljedećim sadržajem:
- Izjavljujem da sam saglasan / saglasna da po slobodnoj volji ili zahtjevu poslodavca obavljam poslove svog radnog mjesta i preko mjesečnog fonda sati, odnosno zakonom utvrđenog fonda sati prekovremenog rada (osam sati sedmično). Ova izjava je izraz moje slobodne volje te je kao takvu i potpisujem - navodi se u sadržaju dokumenta ispod kojeg je naveden prostor za datum i potpis davaoca izjave.
Također u vrhu dokumenta navedeno je: "da se primjerak teksta u izjavi, koju uposlenik KCUS-a ispunjava i potpisuje, ovjerava u općini".
- Svaka općina ima izjavu, samo upisujete tekst sa svojim podacima - stoji u dokumentu.
Na upit novinara Faktora, da li su upoznati sa ovim dokumentom, ko stoji iza njegove distribucije i šta će poduzeti kako bi zaštitili prava radnika, iz Predsjedništva Sindikata KCUS-a odgovorili su kratko da "u cilju zaštite interesa svojih članova i njihovih prava nisu u mogućnosti komentarisati navedeno".
Pojašnjenje smo zatražili i od menadžmenta KCUS-a, ali na pismeno upućena pitanja odgovor nismo dobili do objavljivanja teksta.
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo dr. Enis Hasanović kaže "kako prvi put čuje za takvo nešto te da ne zna o čemu se radi".
- Često ustanovama, pa i zdravstvenim, cirkulišu nelegalni dokumenti, koje provode neadekvatne osobe. Ništa zaista o tome ne znam - kazao je Hasanović.
Jasmin Avdović, član Glavnog odbora Sindikata radnika u zdravstvu KS, kaže "kako prekovremeni rad jedino može uvesti poslodavac odlukom u određenim slučajevima, koji može trajati određeno vrijeme nakon kojeg mora obavijestiti inspekciju rada".
- Nikakve izjave i potpisi radnika ga ne mogu osloboditi obaveze uvođenja prekovremenog rada mimo Zakona o radu. U skladu sa navedenim, mi iz Sindikat radnika u zdravstvu KS smo stava da se sporna izjava distribuira možda od osoba koje sa menadžmentom KCUS-a nemaju veze, a kao oblik neke "igranke" jer poslodavac ni u kom slučaju to ne smije raditi. Teško je povjerovati kako je Pravna služba KCUS-a, preko koje ipak sve mora ići, mogla odobriti ovakvo ponašanje poslodavca. Pozivamo sve radnike KCUS-a da ne potpisuju ovakve izjave - kazao je Avdović.
Zakonom o radu Federacije BiH regulisan je prekovremeni rad.
U Članu 38. navedeno je "da je u slučaju više sile (požar, potres, poplava) i iznenadnog povećanja obima posla, kao i u drugim sličnim slučajevima neophodne potrebe, radnik, na zahtjev poslodavca, obavezan da radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), a najviše do osam sati sedmično".
- Ako prekovremeni rad radnika traje duže od tri sedmice neprekidno ili više od 10 sedmica u toku kalendarske godine, o prekovremenom radu poslodavac obavještava nadležnu inspekciju rada. Nije dozvoljen prekovremeni rad maloljetnom radniku, trudnici, majci, odnosno usvojitelju djeteta do tri godine života, kao i samohranom roditelju, samohranom usvojitelju i licu kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta. Trudnica, majka, odnosno usvojitelj djeteta do tri godine života, kao i samohrani roditelj, samohrani usvojitelj i lice kojem je na osnovu rješenja nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj, do šest godina života djeteta, može raditi prekovremeno ako da pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad. Inspekcija rada zabranit će prekovremeni rad koji je uveden suprotno navedenom - stoji u članu 38. Zakona o radu FBiH.