open-navfaktor-logo
search
Najveća zdravstvena ustanova u BiH
Koliko je iz KCUS-a otišlo kadra, šta je sa izborom direktora; Šutković: Nevjerovatna je pasivnost Vlade FBiH i Nikšića
Sve ulazi u neke čudne pravne okvire. Koliko vršilac dužnosti generalnog direktora može biti v. d. niko nema odgovora na to pitanje? Koliko privremeni Upravni odbor može biti u mandatu u kojem jeste, upitao je doc. dr. Jasmin Šutković, član UO KCUS-a
AUTOR: A. Sijerčić
04.07.2024. u 11:40
get url
text
Doc. dr. Jasmin Šutković
Doc. dr. Jasmin Šutković
Od 1. januara do 31. maja 2024. godine iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) otišlo je 37 uposlenika, i to devet ljekara, 25 medicinskih sestara, te po jedan laboratorijski tehničar, radiološki tehničar i inženjer medicinske radiologije, kazao je za Faktor doc. dr. Jasmin Šutković, član privremenog Upravnog odbora ovog zdravstvenog centra.
Ogroman problem - manjak sestara
Prema riječima Šutkovića, u penziju je otišao 21 uposlenik, za 15 radnika uručen je otkaz o radu na lični zahtjev dok je u jednom slučaju izvršen sporazumni raskid radnog odnosa.
Što se pak zapošljavanja tiče, Šutković kaže da su u istom periodu u KCUS došla 64 uposlenika, od čega je 30 zaposleno na neodređeno vrijeme, i to: 17 ljekara specijalista, devet medicinskih sestara/tehničara i dva laboratorijska tehničara.
- Na neodređeno vrijeme, u periodu od šest mjeseci, primljeno je 29 medicinskih sestara/tehničara, jedan laboratorijski tehničar i pet ljekara na specijalizaciji - naveo je Šutković.
Za zapošljavanje nemedicinskih radnika potrebno je odobrenje Vlade Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstva zdravstva KS, dok se za upošljavanje zdravstvenog kadra odobrenje dobija od Federalnog ministarstva zdravstva.
- Znamo i do tri mjeseca čekati odobrenje od Federalnog ministarstva zdravstva za upošljavanje novih ljekara i medicinskih sestara. U posljednje vrijeme čekamo i odobrenje kantonalnog ministra zdravstva, Enisa Hasanovića, što nas također usporava u radu, jer kad se uzme u obzir kompletna konkursna procedura, pa postupak žalbi, sve jako drugo traje, a nama ljudi odlaze od danas do sutra - ističe Šutković.
Napominje kako je ogroman problem manjak medicinskih sestara koje, zbog primamljivih uvjeta rada u inozemstvu, ali i u privatnim ustanovama u državi, odlaze tamo gdje im je bolje.
- Mi se sa tim ne možemo boriti. Sva federalna i kantonalna birokratija usporavaju rad KCUS-a. U nekim procesima, u kojima bismo trebali sami odlučivati, nemamo pravo i bukvalno ovisimo od milosti federalnih i kantonalnih ministarstava. Koliko god na vrijeme planiramo, na kraju opet čekamo puno više nego što bi trebali na realizaciju - naglasio je Šutković.
Dotakao se i imenovanja prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića na mjest generalnog direktora KCUS-a.
Kaže kako je nevjerovatna pasivnost Vlade Federacije BiH i premijera Nermina Nikšića.
- Čekamo Federalno ministarstvo zdravstva da odgovori na Izvještaj radne grupe koju je imenovalo to isto ministarstvo. Nikada još ništa nisu dali - tumačenje, mišljenje, uputu, preporuku. Koliko ćemo ovako niko pouzdano ne zna. Sve ulazi u neke čudne pravne okvire. Koliko vršilac dužnosti generalnog direktora može biti v. d. niko nema odgovora na to pitanje? Koliko privremeni Upravni odbor može biti u mandatu u kojem jeste? Nazvao bih sve ovo "ludom kućom" i to sve što se dešava neko dobro zloupotrebljava, nekome sve ovo ide u prilog - naglašava Šutković.
Podsjetimo, krajem prošle godine (28. decembar) Upravni odbor, nakon provedene konkursne procedure, za generalnog direktora imenovao je Gavrankapetanovića.
Za preuzimanje dužnosti bilo je potrebno još da federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac da svoju saglasnost, no to se nije desilo.
Rimac je do sada u dva navrata odbio dati saglasnost za imenovanje Gavrankapetanovića, obrazlažući svoj stav time "da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu".
Šta je sa mišljenjem Radne grupe
Vlada FBiH je prije nekoliko mjeseci imenovala Radnu grupu da da mišljenje oko imenovanja Gavrankapetanovića.
Početkom juna, Ajdin Zulić, član privremenog Upravnog odbora KCUS-a i šesti član Radne grupe, kazao je "kako je Radna grupa 30. maja predala Izvještaj Vladi kojeg su potpisala tri člana, dok tri člana nisu dala svoj potpis".
- Predsjednik Radne grupe, Željko Škarica, Vladi je predao predzadnju verziju zapisnika, dakle, nije zadnju. Tri člana radne grupe, Dijana Smailagić, pomoćnica sekretara Federalne vlade, Benjamin Kulovac, predsjednik privremenog Upravnog odbora KCUS-a, i ja nismo potpisali. Ja sam čak dao i izdvojeno mišljenje. Prepostavljam da će Vlada prihvatiti Izvještaj, ali hoće li donijeti odluku i kakva će ona biti, vidjet ćemo - kazao nam je tada Zulić.
Dodajmo i to da je protiv Rimca krivičnu prijavu SIPA-i podnio ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
Međutim, SIPA je krivičnu prijavu proslijedila Tužilaštvu KS odakle nam je prošlog mjeseca rečeno da je predmet u fazi provjere navoda.
Krajem maja KCUS je dobio novog vršitelja dužnosti generalnog direktora. Na tri mjeseca imenovana je prof. dr. Hajrija Maksić umjesto doc. dr. Alena Pilava, kojemu je istekao šestomjesečni mandat.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.