Zajednička komisija za odbranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije podržala inicijativu zastupnice Sabine Ćudić (Naša stranka) u vezi smjene zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zorana Galića, koji je od 8. jula nedostupan policijskim i pravosudnim organima Bosne i Hercegovine.
Kako nam je potvrđeno, inicijativu na današnjoj sjednici nisu podržali članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost iz HDZ-a i SNSD-a.
Inicijativa se odnosila na to da Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH zahtijeva od Nezavisnog odbora Parlamenta BiH da Vijeću ministara Bosne i Hercegovine predloži smjenu Galića.
Zajednička komisija za odbranu i sigurnost, također zahvaljujući članovima iz SNSD-a i HDZ-a, nije podržala ni da na dnevni red uđe zaključak Šerifa Špage, predsjedavajućeg Kluba zastupnika SDA i člana Zajedničke komisije, da direktor SIPA-e Darko Ćulum najkasnije u roku od sedam dana dostavi izvještaj Zajedničkoj komisiji o poduzetim mjerama iz svoje nadležnosti u vezi radno-pravnog statusa Galića.
- Direktor SIPA-e je trebao pokrenuti disciplinski postupak protiv Galića zbog teže povrede službene dužnosti koja se ogleda u neopravdanom odsustvu. Za težu povredu dužnosti može se izreći prestanak radnog odnosa. To ništa nije urađeno u SIPA-i - kazao je Špago za Faktor.
On je u obrazloženju zaključka istakao i da je potrebno detaljno provjeriti nečinjenje svake od nadležnih institucija i pojedinaca, pitajući i šta je poduzeo ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić (DNS).
Predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija je u više navrata izjavio da je Nezavisni odbor Vijeću ministara BiH 1. augusta predložio da razmotri mogućnost smjene Galića.
Obralija je bio zakazao sjednicu Nezavisnog odbora na čijem je dnevnom redu inicijativa SIPA-i za pokretanje disciplinskog postupka protiv Galića, ali je sjednica dva puta u ovom mjesecu otkazana zbog nedostatka kvoruma.
Vijeće ministara BiH se u međuvremenu nije moglo usaglasiti o tome hoće li smijeniti ili razriješiti Galića. Protiv smjene su ministri iz RS-a i HDZ-a.
Vijeće ministara BiH i sutra će na sjednici raspravljati o Galiću, i to o inicijativi SIPA-e za rješavanje njegovog radno-pravnog statusa.
Prema nezvaničnim informacijama, SIPA traži od Vijeća ministara BiH da razriješi Galića jer "disciplinski postupak dugo traje".
Zoran Galić osumnjičen je za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i druga krivična djela, te je za njim, na osnovu naredbe Suda Bosne i Hercegovine, raspisana centralna i međunarodna potjernica.
Pobjegao je u Hrvatsku, zatražio bolovanje koje pak nije opravdao, a podnio je i zahtjev za razrješenje dužnosti jer je ostvario pravo na penzionisanje.