Navodi koji su sadržani u ovoj informaciji predstavljaju mali segment pravnog nasilja koje u proteklih 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, gotovo svakodnevno vrše nad pravnim sistemom Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, pojedinci iz međunarodne zajednice i instrumentalizovani Ustavni sud BiH.
Dio je ovo "Informacije o urušavanju pravnog sisrema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma", koja će se sutra, kao jedna od tačaka dnevnog reda, naći pred zastupnicima Narodne skupštine Republike Srpske.
Redom su u informaciji poredane sve odluke dosadašnjih visokih predstavnika i Ustavnog suda koje ne odgovaraju interesima režima u RS-u.
Tako, između ostalog, spominju i poteze koje je RS morala da učini kao "odgovore RS-a na pravno nasilje". Jedan od njih je, recimo, i donošenje zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog Suda BiH u NSRS-u.
- Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog Suda BiH je u ovom trenutku neophodna mjera pravne zaštite od samovolje krnjeg Ustavnog suda BiH koji svojim radom unosi pravnu nesigurnost u pojedinačnim pravnim stvarima, gdje se zlupotrebom apelacione nadležnosti u stvarnosti predstavlja kao "Vrhovni sud BiH", dovodeći u pitanje rad i funkcionisanje redovnih sudova, uključujući i Vrhovni sud Republike Srpske i Vrhovni sud FBiH koji su ustavom i zakonom definisane kategorije – navodi se.
Pred sam kraj, a što je vjerovatno i ključni dio ove informacije, spominju i proces koji se pred Sudom BiH provodi protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika i v. d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lučića.
- Da je pravni sistem u BiH urušen, nedvosmileno dokazuje i činjenica da se protiv predsjednika Republike Srpske i direktora JU Službeni glasnik Republike Srpske, vodi sudski postupak zbog "krivičnog djela" koje je svojom odlukom inkriminisao njemački diplomata Christian Schmidt. Znači, koliko god u XXI vijeku zvučalo nemoguće, biće ovog krivičnog djela je zamislio i "uveo u pravni sistem" pojedinac koji je u BiH prisvojio zakondavnu, sudsku i izvršnu funkciju i koji se javlja kao alternativa najvišem zakonodavnom tijelu u BiH.
Pa tako Tužilaštvo BiH i Sud BiH vode politički montiran proces protiv predsjednika Republike Srpske, jer je vršeći svoju ustavnu nadležnost kao legalno izabrani predsjednik RS-a, potpisao ukaz o proglašenju dva zakona koja je donijela NSRS, u skladu sa ustavom i zakonom propisanom procedurom, te protiv direktora JU Službeni glasnik RS-a, jer je iste ove zakone objavio u Službenom glasniku RS-a, a što je njegova zakonska obaveza.
Međutim, suprotno svim pravnim standardima i normama Tužilaštvo BiH i Sud BiH progone izabrane predstavnike Republike Srpske, služeći se svim sredstvima, a najmanje pravnim, u pokušaju da od ove farse načine postupak, pri tome čineći svakog građanina Republike Srpske i BiH potencijalnom žrtvom, jer se zbog obavljanja svog posla i izvršavanja svoje dužnosti može naći na njihovoj optuženičkoj klupi.
Činjenica da je uopšte došlo do ovog postupka, imajući u vidu način inkriminizacije određene radnje izvršenja i uloge Tužilaštva BiH u ovom procesu, otklanja sve dileme u pogledu profesionalizma i integriteta pravosudnih institucija na nivou BiH, jer da isto postoji do ovog postupka ne bi ni došlo, umjesto toga bila bi pokrenuta istraga protiv inicijatora Christiana Schmidta u svjetlu njegovog neustavnog, nelegitimnog i nelegalnog djelovanja i štete koju nanosi BiH.
Svjesni besmislenosti čitavog postupka, učešće u istom predstavnika Republike Srpske, je ništa drugo nego nastavak borbe sa ciljem da javnost u BiH spozna apsurdnost funkcionisanja pravnog sistema u BiH i da se od samovolje pojedinaca i instrumentalizovanih institucija zaštite građani Republike Srpske i BiH i sačuva njihovo dostojanstvo, te da BiH konačno postane suverena država u kojoj je vladavina prava imperativ - dio je koji se odnosi na suđenje Dodiku i Lučiću.
A potom se kao zaključak u ovoj informaciji dodaje:
- S ciljem poštovanja slova Dejtonskog mirovnog sporazuma i sprečavanja urušavanja pravnog sistema Republike Srpske i BiH i stvaranja uslova za mir, stabilnost i ekonomski napredak BiH i regiona, predlažemo da Narodna skupština Republike Srpske zauzme stav i usvoji odgovarajuće zaključke.