U Sarajevu je večeras održana Konferencija, pod nazivom "Podrška, znanje i prevencija u borbi protiv raka dojke" sa koje su učesnici, među kojima su bili istaknuti ljekari, ali i žene koje su pobijedile karcinom, poslali poruku o važnosti prevencije karcinoma dojke od kojeg svake godine u Bosni i Hercegovini obolijeva sve više mlađih žena.
Prema podacima koji su se mogli čuti na ovom panelu, svake godine u našoj zemlji se otkrije između 1.000 i 1.400 novih slučajeva karcinoma dojke, a godišnje ih od te bolesti umre oko 500.
Oboljet će jedna od osam žena
Prema podacima Centra za dojku, jedna od osam žena tokom života će dobiti karcinom dojke.
Iako je oktobar period koji je posvećen toj bolesti, dr. Una Delić, radiolog, specijalizirana za rano otkrivanje i dijagnostiku karcinoma dojke, kaže kako je o toj bolesti važno govoriti stalno, tokom svih 12 mjeseci u godini.
- Cilj nam je destigmatizirati pregled i samu bolest i da to približimo svakoj ženi u Bosni i Hercegovini, jer mi nemamo razvijen nacionalni screening program koji će vas pozvati da se pregledate. Poseban bih akcenat stavila na žene u ruralnim sredinama koje su u još manjoj mogućnosti da se pregledaju. Tako da ostaje na nama da podižemo svijest o važnosti preventivnih pregleda. To nije ništa strašno, samo nam treba preći u naviku - istakla je Delić.
U slučajevima kada se dijagnosticira rak dojke, vrlo je važno znati, dodaje naša sagovornica, da to nije kraj.
- To jeste bolest i borba s njom, ali s karcinomom se žena može izboriti. Naše žene, ukoliko im se odstrani dojka, povlače se u sebe, misle da je time odstranjen dio njih, dio njihove ženstvenosti. Zvog svega toga sa ovog mjesta želimo poslati poruku da to nije tako, da postoje načini rekonstrukcije, nadogradnje. Cilj nam je da se tom karcinomu dojke obratimo sveobuhvatno, naravno prije svega i to opet ponavljam, da naglasimo važnost preventivnog pregleda dok smo zdravi i dok ništa ne osjećamo - istakla je Delić.
Emina Fajić je prošla kroz izazovnu borbu sa rakom dojke vrlo rano, sa svojih 25 godina života.
I večeras je sa okupljenima podijelila svoju priču, jer, kako je kazala, želi biti podrška svim ženama koje se nađu u situaciji kroz koju je i ona prošla i izašla kao pobjednica.
Emina je rak dojke otkrila samopregledom, nakon čega je otišla kod ginekologa, što je, kako je kazala, greška koju mnoge žene čine, jer je adresa radiolog.
- Moja sestra je samo mjesec dana prije otkrila rak dojke. U tom strahu odlučila sam da i ja odem na pregled. Nakon što se ustanovila zloćudna bolest uslijedila je procedura, konzilij, liječenje. Sreća u nesreći je bila da sam bolest otkrila na vrijeme. Liječenje sam prihvatila kao posao. Rekla bih da je sve otežano, posebno kod nas. Apsolutno nikakvu podršku nisam imala što se tiče psihologa. Mogu povući paralelu sa Švedskom gdje se moja sestra liječila. Ona je prvih mjesec dana dobila termin kod nadležnih da joj pokažu koje perike može nositi, a imala je i besplatnu online edukaciju za šminkanje kako bi se žena, naročito u periodu kemoterapije, osjećala lijepom. Imala sam sreću da sam imala podršku sestre, ne znam kako bih kroz tu borbu sama prošla. Moja poruka bi bila da nikada ne treba pokleknuti, uvijek se boriti i nadati. Kada prođe to vrijeme, dođe sve na svoje i može se nastaviti normalno živjeti. To je život nakon nekog potpuno drugog života - ispričala je Fajić naglasivši značaj Udruženja "Renesansa" koje u svim segmentima pomaže ženama oboljelim od raka dojke.
Na večerašnjoj Konferenciji govorili su i ljekari , dr. Adnan Zećo, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije, i dr. sci. Faruk Skenderi, specijalista patolog.
Dr. Skenderi je govorio o genetskim predispozicija za rak dojke, naglašavajući da nije samo genetika faktor rizika za tu bolest.
- Ukoliko postoji nasljedni rizik, potrebno ga je što ranije identificirati kako bi žene mogle ući u protokol da imaju češće kontrole. Ponekad se žene odlučuju za profilaktičku mastektomiju (uklanjanje dojki radi prevencije) ili ako se nasljedna mutacija otkrije kada već nastane karcinom, onda je to indikacija da se i druga dojka ukloni i rekonstruiše. BRC 1 i 2 su identificirani kao najčešći geni, međutim i set drugih gena može doprinijeti mutacijama i povećanju rizika od karcinoma dojke - naveo je Skenderi.
Kvalitet života nakon izlječenja
Dr. Zećo govorio je o kvaliteti života nakon izlječenja, navodeći rekonstrukciju dojke kao važan segment toga.
- BiH, kada je riječ o rekonstrukciji dojke, ne zaostaje za bilo kojom zemljom u svijetu. Kod nas se rade sve vrste rekonstrucije dojke. No i nakon rekonstrukcije dojke žene su dužne prema sebi da rade samopreglede i preglede kod ljekara, čak i više nego što su to radile prije, jer se bolest može vratiti - kazao je Zećo.
Hana Hadžiavdagić Tabaković, zahvalila se Udruženju "Renesansa" koje ju je izabralo za ambasadoricu, navodeći da je jako važno da zdrave žene govore o prevenciji raka dojke.
- Ne umanjujem nikoga, ali je jako važno da zdrave žene govore o preveniranju bolesti, naročito neko ko ima takve brojke na Instagramu. Znam da je lijepo pričati o šminki, frizuri, putovanjima, ali je život nešto posve drugo. Ja stvarno živim život sa ženama koje su oboljele i tome sam jako posvećena. Žene koje su zdrave, a večeras su sa nama, došle su zbog svoje djece, partnera, roditelja, prijatelja, svog života, okruženja, ljudi koji ih vole - istakla je Hadžiavdagić Tabaković.
Navela je kako je u Hrvatskoj preventivnim pregledima u posljednjih nekoliko godina za 29 posto smanjeno obolijevanje od karcinoma dojke.
- Trebamo biti ljuti na naš zdravstveni sistem, jer Udruženje "Renesansa" radi ono što je posao države. "Renesansa" ima psihologe, perike, pomoć ženama, razgovore, akcije, sve ono što naše zdravstvo nema - istakla je Hadžiavdagić Tabaković.