open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Parlament BiH
Ogorčen jer nisu bili iskreni: Zastupnik NiP-a optužio partnere za lažnu brigu o povratnicima
AUTOR: M. R. S.
22.10.2024. u 15:20
get url
text
Nihad Omerović
Nihad Omerović
FOTO: BHRT
Ustavnopravna komisija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dala je danas negativno mišljenje na dopune Krivičnog zakona kojim bi napad na povratnike bio tretiran kao krivično djelo. 
Dopune Krivičnog zakona formalno je predložio zastupnik NiP-a Nihad Omerović kao predsjedavajući radnog tijela Zastupničkog doma koje je i formirano kako bi izradilo prijedlog mjera za zaštitu i sigurnost povratnika, a nakon rasprave o problemu napada na povratnike u Zastupničkom domu. 
Omerović je danas na sjednici Zastupničkog doma komentirao to što je pet članova Ustavnopravne komisije, koji su iz SNSD-a i HDZ-a, bili protiv, pa je s tom većinom glasova i dato negativno mišljenje. 
Kazao je da se referira na mišljenje komisije imajući u vidu "koliku smo brigu deklarativno i zajednički ovdje iskazali, usvojili zaključke, formirali radno tijelo i posegli za jedinom sistemskom mjerom koja će istinski, ne lažno, imati zakonsku mogućnost da zaštiti najugroženiju populaciju, a to su povratnici". 
- Nažalost, Ustavnopravna komisija je s četiri glasa za i pet protiv utvrdila da dopune Krivičnog zakona nisu usklađene s Ustavom BiH i pravnim sitemom BiH - rekao je Omerović, istakavši da iz Ustavnopravne komisije nisu obrazložili svoj stav. 
- Moram iskazati mišljenje da većina stavova, riječi, poruka, emocija o dušebrižništvu za najugroženiju populaciju koje nema etnički ni entitetski prefiks nisu iskreni i istiniti. Da je bilo istine i iskrenosti u lažnim brigama, dopustili bi da se kroz filter Ustavnopravne komisije raspravlja u formi prvog čitanja dopuna Krivičnog zakona pa bi vidjeti na osnovu sugestija, javne rasprave, amandamana kako ga učiniti učinkovitijim - poručio je Omerović.
Kazao je da su ga posebno pogodile tvrdnje da predloženim dopunama zakona vrše diskriminaciju.
- Mi ukidamo diskriminaciju nad najugroženijom populacijom. Većinom se radi i o ljudima koji imaju status penzionera ili su nezaposleni.
Bilo bi licemjerno čekati opet neki incident, pa i tragične ishode kada su u pitanju povratnici bez obzira na etničku ili nacionalu pripadnost, sazivati sjednice, iskazivati brigu, formirati radna tijela da bi zamajali javnost. A ovo danas što se dešava je da nemamo istinsku namjeru da sistemski zakonodavno riješimo problematiku zaštite integriteta, imovine, sigurnosti, života povratnika - rekao je Omerović.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.