Rođen u Srbiji 1928. godine, odrastao u Banjoj Luci, Ivan Štraus je započeo arhitektonske studije u Zagrebu 1947. godine, a diplomirao je 1958. godine na Tehničkom fakultetu u Sarajevu. Već od 1952. godine počeo se baviti arhitektonskom djelatnošću učestvujući u arhitektonskim konkursima. Od tada je osvojio na desetine vodećih nagrada za arhitekturu, a pobijedio je na mnogim državnim i međunarodnim konkursima.
Godine 1984. primljen je u Akademiju nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a 2012. u Srpsku akademiju nauka i umjetnosti.
Među značajnijim objektima koje je projektovao u Sarajevu su zgrada Elektroprivrede BH (1978), hotel Holliday Inn (1983) i poslovne zgrade UNIS-a (današnji UNITIC), popularno nazvane nebodere "Momo i Uzeir".
- Ivan Štraus je kompletna arhitektonska i umjetnička ličnost. On je na prvom mjestu čovjek ideja i kreator prostora, ali on je i arhitekt-graditelj i arhitekt-publicist. ... Objekti koje je Ivan Štraus projektovao u posljednje vrijeme, u godinama zrele arhitektonske aktivnosti, predstavljaju malu antologiju specifičnih formi – čistih u svojoj geometriji, snažnih u svojim proporcijama, razigranih ali discipliniranih u svojim ritmičkim kompozicijama i vrlo često smjelih u konstruktivnih rješenjima. Upravo u periodu njegove zrelosti kao umjetnika, forme njegovih objekata su sve smjelije, perfekcija detalja sve naglašenija, likovni vokabular kojim oblikuje svoj svijet arhitekture sve bogatiji – pisao je svojevremeno o Štrausovom radu akademik Husref Redžić.
Od Štrausa se danas na svom Facebook profilu oprostio gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka.
- Akademik Štraus bio je jedan od najistaknutijih arhitekata u regiji, a njegovim odlaskom Sarajevo je izgubilo velikog čovjeka. Imao sam čast sarađivati sa akademikom Štrausom na projektu obnove Olimpijskog muzeja. Njegov doprinos, savjeti i ekspertiza bili su od neprocjenjivog značaja za taj historijski pothvat. Svaki trenutak sa njim bio je neka nova vrijednost. Za nas mlađe njegova su energija, profesionalizam, stremljenje ka izvrsnosti i ljubav prema Sarajevu putokaz za budućnost. Hvala ti dragi Ivane za sve. Neka ti je lahka zemlja bosanska - napisao je Skaka.