open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Ženeva
Nakon dva dana pregovora SAD i Kina postigli dogovor: Da li je došao kraj trgovinskom ratu?
Trenutna stopa carina od 145 posto dovela je do pada pošiljki iz Kine u Sjedinjene Države za 60 posto
AUTOR: Faktor/CNN
11.05.2025. u 22:19
get url
text
Visoke carine SAD-a i Kine pogubne za ekonomiju
Visoke carine SAD-a i Kine pogubne za ekonomiju
Visoki američki zvaničnici uključeni u pregovore s Kinom o trgovini, izašli su nakon dvodnevnih razgovora ističući "značajan napredak" i čini se da su potvrdili da je postignut sporazum između dvije zemlje, što bi moglo imati ogromne implikacije na globalnu ekonomiju.

Produktivni pregovori

- Sretan sam što mogu izvijestiti da smo postigli značajan napredak između Sjedinjenih Država i Kine u veoma važnim trgovinskim razgovorima - rekao je ministar finansija Scott Bessent u kratkoj izjavi u nedjelju u Ženevi, gdje su se razgovori održavali, nazivajući pregovore "produktivnim", javlja CNN.
Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer naznačio je da je sporazum postignut u nedjelju, nakon što je predsjednik Donald Trump prošlog mjeseca uveo sveobuhvatne carine od 145 posto na većinu kineske robe. Kina je odgovorila sa 125 posto carina na američku robu.
- Predsjednik je proglasio nacionalnu vanrednu situaciju i uveo carine, i uvjereni smo da će nam sporazum koji smo postigli sa našim kineskim partnerima pomoći da radimo na rješavanju te nacionalne vanredne situacije - rekao je Greer.
Dodao je da je "važno razumjeti koliko je brzo postignut dogovor, što odražava da razlike možda i nisu bile toliko velike kao što se možda mislilo.
Ministar Bessent rekao da će detalji biti podijeljeni u ponedjeljak ujutro.

Deeskalacija tenzija

Uoči razgovora, zvaničnici Trumpove administracije umanjili su očekivanja da će sporazum biti postignut ovog vikenda, karakterizirajući sastanke kao dobar prvi korak. Bessent je prošle sedmice sugerirao da je njegov cilj deeskalacija tenzija, s obzirom na to da su SAD i Kina u virtualnom zastoju otkako je Trump uveo svoju politiku carina.
- Ovo su veoma teški pregovarači - rekao je Greer o svojim kineskim kolegama, dodajući da je grupa "vrlo marljivo radila" i da su protekla dva dana bila "vrlo konstruktivna".
Bessent je rekao da su on i Greer, koji nisu odgovarali na pitanja novinara, informirali Trumpa, za kojeg je rekao da je "u potpunosti obaviješten".
Trump je uoči razgovora naznačio da je spreman smanjiti stopu carina na Kinu na 80 posto, rekavši u objavi na društvenim mrežama da to "zavisi od Scotta B.", misleći na Bessenta.
Bijela kuća je kasnije pojasnila da i Kina treba napraviti ustupke.
SAD i Kina postigli su "značajan napredak" i "važan konsenzus" u svojim trgovinskim razgovorima, rekao je u nedjelju kineski vicepremijer He Lifeng.
On je opisao razgovore kao "iskrene, dubinske i konstruktivne", rekavši da su se obje strane složile uspostaviti "mehanizam trgovinskih konsultacija" i da će provoditi daljnje konsultacije.

Kineska strana

- Kina i Sjedinjene Države će što prije finalizirati relevantne detalje i objavit će zajedničku izjavu postignutu na razgovorima 12. maja - navodi se u saopćenju kineske delegacije.
Vikend razgovori označili su značajan korak ka otopljavanju trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine.
Trenutna stopa carina od 145 posto dovela je do pada pošiljki iz Kine u Sjedinjene Države za 60 posto, prema Ryanu Petersenu, izvršnom direktoru Flexporta, logističkog i špediterskog posrednika.

Posljedice po ekonomiju

Čak i smanjenje te stope carina za pola možda neće biti dovoljno da značajno promijeni nivo trgovine. Ekonomisti su rekli da je 50 posto ključni prag za povratak donekle normalnom poslovanju između dvije zemlje.
Kombinacija manjeg broja robe koja pristiže i povećanih troškova uvoza koji ipak stigne, već je počela podizati cijene za Amerikance.
Analitičari Goldman Sachsa rekli su u četvrtak da će ključna mjera inflacije efektivno udvostručiti na četiri posto do kraja godine zbog Trumpovog trgovinskog rata.
A s obzirom na to da brodovi koji prevoze robu pod carinama od 145 posto sada pristižu u luke, trgovinski sporazum neće odmah sniziti cijene.
Očekuje se da će uvoz u Sjedinjene Države tokom druge polovine 2025. pasti za najmanje 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, prema Nacionalnoj federaciji trgovaca na malo.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.