Predstavnici tri reprezentativna sindikata na državnom nivou i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine usaglasili su nedavno kolektivni ugovor o radu nakon višemjesečnih pregovora.
Radi se o prvom ikad kolektivnom ugovoru o radu za zaposlene u državnim institucijama, uključujući u policijskim agencijama, koji su pregovarali predstavnici Vijeća ministara i sindikata.
Prema tekstu kolektivnog ugovora koji je usaglašen, a u koji smo imali uvid, prosječno radno vrijeme zaposlenog je 40 sati sedmično, a ako zaposleni radi u dane svog sedmičnog odmora, mora mu se osigurati korištenje dana odmora u dogovoru sa neposrednim rukovodiocem. Zaposlenom se ne može uskratiti pravo na godišnji odmor.
Osnovica za obračun plaće ne može biti manja od 50 posto prosječne mjesečne neto plaće u Bosni i Hercegovini iskazane na godišnjem nivou za kalendarsku godinu koja dvije fiskalne godine prethodi godini u kojoj će se osnovica primjenjivati.
To znači da bi, naprimjer, osnovica za iduću godinu iznosila 631 KM, ako se uzme u obzir da je prosječna isplaćena neto plaća u 2023. godini iznosila 1.263 KM prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Time bi osnovica bila povećana u odnosu na trenutnu koja iznosi 600 KM.
- U slučaju da se u nekoj godini prosječna mjesečna neto plaća u BiH izračunata za kalendarsku godinu smanji, osnovica za obračun plaće ostaje ista – dio je usaglašenog kolektivnog ugovora.
Nadalje piše da je regres u visini osnovice, a dnevnice za službena putovanja u BiH iznose 40 KM. Ova dnevnica je nedavnom odlukom Vijeća ministara BiH povećana sa 25 KM na 40 KM.
- Ukoliko fiskalne mogućnosti dozvoljavaju, Vijeće ministara BiH može podzakonskim aktom utvrditi veći iznos dnevnice – dodaje se u ugovoru.
Topli obrok je predviđen u iznosu od dva posto osnovice za obračun plaća. Po sadašnjoj osnovici od 600 KM to je 12 KM.
Zaposlenik, po usaglašenom kolektivnom ugovoru, ima pravo na plaćeno odsustvo u sladu s važećim propisima, a izuzetno u okviru zakonom utvrđenog broja dana ima pravo na do dva dana plaćenog odsustva u svrhu polaganja stručnog upravnog ili pravosudnog ispita, odbrane magistarskog (master) ili doktorskog rada ili polaganja druge vrste ispita koji je obuhvaćen organizovanim oblicima obuke, te do dva dana u slučaju dobrovoljnog davanja krvi.
Predviđeno je da zaposleni ne smije biti stavljen u nepovoljniji položaj od drugih zaposlenih zbog članstva u sindikatu.
Prekovremeno se može raditi najviše deset sati sedmično.
- Ukoliko se zaposleni organizirano upućuju na rad na terenu (npr. granični prijelaz, nadzor granice i sl.) u stvarno odrađene sate rada ubraja se i vrijeme putovanja od mjesta zborišta do mjesta rada na terenu, kao i vrijeme putovanja provedeno na povratku sa mjesta rada na terenu do mjesta zborišta – dio je kolektivnog ugovora.
Za prekovremeno se daju slobodni sati, a samo izuzetno ide isplata novčane naknade, ako priroda posla zahtijeva obimniji prekovremeni rad i ne mogu se u razumnom roku stvoriti uvjeti za korištenje slobodnih sati.
Otpremnina će iznositi šest ostvarenih neto plaća, izuzimajući novčanu nagradu i naknadu za obavljanje poslova drugog radnog mjesta, isplaćenih u prethodnih šest mjeseci ili šest prosječnih mjesečnih neto plaća iz prethodne godine u Bosni i Hercegovini, ako je to za zaposlenog povoljnije.
U slučaju prekobrojnosti usljed reorganizacije, prilikom koje veći broj zaposlenih postaje prekobrojan, odluka o prekobrojnosti zaposlenih donosi se na osnovu kriterija: stručna sprema, ocjena rada, socijalne prilike, zdravstveno stanje, radni staž u institucijama BiH i broj zaposlenih iz zajedničkog domaćinstva.
U slučaju smanjenja radne sposobnosti zbog profesionalne bolesti, povrede na radu ili invalidnosti nastale na radu, poslodavac je dužan zaposlenom pismeno ponuditi da obavlja druge poslove za koje je zaposlenik sposoban.
Propisano je pravo na naknadu u slučaju bolovanja do 30 dana u visini osnovne neto plaće, a za više od 30 dana bolovanja u visini 80 posto osnovne neto plaće.
U slučaju smrti zaposlenog članovima njegovog užeg domaćinstva bit će isplaćena pomoć u visini šest prosječnih mjesečnih neto plaća u BiH. U slučaju smrti člana uže porodice zaposlenog, teške povrede na radu zaposlenog, teške bolesti i invalidnosti zaposlenog ili člana njegove uže porodice, bit će mu isplaćena pomoć u visini tri prosječne mjesečne neto plaće.
Poslodavac je dužan osigurati neophodne uvjete za zaštitu zdravlja i sigurnost zaposlenih, propisano je pravo na štrajk, omogućavanje sindikalnog djelovanja...
Usaglašeni kolektivni ugovor ide Vijeću ministara BiH kao poslodavcu, a nakon toga Vijeće ministara ima 60 dana roka da ga potpiše.
Kolektivni ugovor sindikati su tražili posljednjih 25 godina, a to je bio i jedan od zahtjeva niza protesta koje su održali zaposleni u institucijama BiH, okupljeni u Sindikat državnih službenika i zaposlenika institucija BiH, Sindikat policijskih organa BiH (SIPA, Granična policija i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela) i Sindikat Uprave za indirektno oporezivanje BiH.