Predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić kazao je danas tokom razgovora sa novinarima u Banjoj Luci da prilikom povratka iz Srbije, dok je za njim bila raspisana centralna potjernica, nije koristio ilegalne načine prelaska granice. Nije želio da precizira na kojem graničnom prijelazu je ušao u Bosnu i Hercegovinu, ali je dodao:
- Salutirali su mi. Neću da dovodim nikoga u neugodnu poziciju. I otišao sam i došao vidno, kad sam se vraćao, bilo je salutiranje, to je teritorija u RS-u i ja sam tu štićeno lice… Nisam koristio nelegalne trikove, padobrane, čamce i sve te gluposti.
Poručio je kako RS, sa svojim institucijama i organima, ima nadležnost do granica entiteta unutar BiH i granica BiH sa drugim zemljama.
- Na toj teritoriji ja, Dodik i Višković nismo bjegunci. To je prljava kampanja. Mi smo izabrani predstavnici naroda i štićene ličnosti… Mi ne možemo biti uhapšeni, možemo samo biti kidnapovani, a to je krivično djelo – kazao je danas Stevandić.
Podsjetio je na zaključak koji je na njegov prijedlog usvojen na posljednjoj sjednici Narodne skupštine RS-a o "arbitražnom rješavanju sporova".
- Msilim da je to prevencija sukoba i zaštita BiH od ratnih dešavanja. Ko god bude arbitrirao, u Parizu, Londonu, ne postoji nijedan sudija koji će reći da zakonodavac može da bude jedan čovjek. Sigurni smo da je to kraj visokog predstavnika i da rješava krizu unutar BiH – dodao je Stevandić.
Smanjiti napetost na međuentitetskoj liniji
Kazao je da bi to moglo doprinijeti da se "smanji napetost na međuentitetskoj liniji i u gradovima u BiH i da mogu slobodno da šetaju…", a onda dodao da bi u tom slučaju bio spreman da traži od predsjednika RS-a Milorada Dodika i premijera RS-a Radovana Viškovića da "neke zakone koji su problem povuku ili dorade", uključujući i tri sporna zakona koje je Ustavni sud BiH suspendovao.
Uvjeti su unutrašnji dogovor, međunarodna arbitraža i povlačenje odluke visokog predstavnika u BiH o izmjenama Krivičnog zakona BiH.
- U toj varijanti sam spreman da djelujemo u pravcu očuvanja mira, bez obzira na to što se lično ne slažem. Osjećam se odgovornim za mir u BiH, da pošaljemo poruku i ljudima u FBiH da su pretjerali… Bio bih spreman da molim Dodika. Da se razumijemo, to nije da popuštamo, nego ako je to u interesu mira – rekao je Stevandić.
Poručio je da aktuelna kriza može imati nesagledive posljedice, a da je moguće rješenje ili međunarodna arbitraža ili unutrašnji dogovor koji, prema riječima Stevandića, predstavnici Bošnjaka pokušavaju izbjeći tražeći intervenciju EUFOR-a i NATO-a.
- Sve što je rađeno u RS-u, rađeno je u goloj samoodbrani – izjavio je Stevandić.
Rekao je da je politička i ustavna kriza počela sa djelovanjem i odlukama Christiana Schmidta, a da sada "postoji kriza različitih tumačenja, medijska histerija i brojni pozivi na rat iz FBiH".
Poručio je kako se do sada odazivao na pozive institucija BiH.
- NSRS je prije nego što je nastala ova ustavna kriza, i prije nego što su usvojeni zakoni u NSRS-u, odgovorio na svaki poziv za pravnu pomoć upućen od Tužilaštva BiH. Nako što sam saznao da su pozvani članovi kolegija na saslušanje, i ja sam se odazvao. Tada sam jasno rekao da Ustav RS-a i njegov član 73 koji nikada nije problematizovan, jasno štiti sve zastupnike u NSRS-u od krivične i građanske odgovornosti za sve radnje preduzete u skupštini – kazao je Stevandić.
Napisao pismo Milanku Kajganiću
Dodao je da je, s obzirom na to da se nastavilo svakodnevno potraživanje dokumenata, napisao 3. marta pismo glavnom tužiocu BiH Milanku Kajganiću. U njemu je skrenuo pažnju na imunitet zastupnika, te da bi "uporni pritisci Tužilaštva BiH mogli da dovedu do sigurnosnih implikacija". Tada je također poručio da do 18. marta neće biti dostupan zbog obaveza, ali da je ponovo uslijedio poziv.
- Namjerno su nakon moga odlaska u Srbiju uputili drugi poziv i tada su to tretirali kao neodazivanje, a ja sam sve opravdao – rekao je Stevandić.
Kajganić mu nije odgovorio, te je smatrao da je to potvrda svega što je u tom pismu napisao.
Podvukao je da NSRS nema direktora koji bi bio odgovorno lice u pravnom licu, a da je on prvi među jednakima.
- Ne postoji ništa pravno čistije od onoga što je radio NSRS – istakao je.
Podvukao je da se sudska vlast ne može miješati u zakonodavnu vlast, te da je ovo što se dešava u BiH "nezabilježeno bilo gdje u svijetu".
- Ti koji su to organizovali, bili bi suđeni za napad na ustavni poredak – rekao je Stevandić.
Rekao je i kako dobija prijetnje da će "biti zaklan i da na njega ne treba trošiti metak", a da tužilaštvo na to ne reaguje, te da prijetnje dobijaju i Dodik i Višković.