open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Poljoprivrednik iz Sanskog Mosta
Suad Mehinagić inovativnom tehnikom uzgojio lubenicu slatku kao med
Niski tuneli su zapravo mali plastenici koji omogućuju da biljka preživi niske temperature i mrazeve i skidaju se negdje polovinom maja, tako da se rana lubenica dobija već početkom jula, kaže Mehinagić
AUTOR: Faktor/Nezavisne novine
09.07.2025. u 08:25
get url
text
Suad Mehinagić
Suad Mehinagić
Prve lubenice uzgojene na poljima oko Sanskog Mosta ovih dana dozrijevaju na parcelama Suada Mehinagića, poljoprivrednog proizvođača iz sela Čaplje, udaljenog nekoliko kilometara od grada na Sani.
Svi koji su probali ove plodove posvjedočit će o njihovom izuzetnom ukusu i slatkoći.
Mehinagić kaže kako bostan na ovim prostorima dospijeva obično u augustu, te dodaje kako je proces uzgoja ubrzao inovativnom metodom proizvodnje.
- Uzgojili smo domaći bostan primjenjujući sistem niskih tunela, tako da smo ga zasadili već u aprilu. Niski tuneli su zapravo mali plastenici koji omogućuju da biljka preživi niske temperature i mrazeve i skidaju se negdje polovinom maja, tako da se rana lubenica dobija već početkom jula - kaže Mehinagić za Nezavisne novine.
Dodaje kako je ove godine tom kulturom zasijao negdje oko šest dunuma zemljišta te očekuje oko desetak tona plodova.
- Ne znamo još kakvo nas vrijeme očekuje, ali su ove kiše došle u pravi čas, tako da će to utjecati na kvantitet, ali i kvalitet plodova. Prve reakcije kupaca su odlične i nadamo se dobroj sezoni - kaže Mehinagić.
Mehinagić je godinama bio poznat po proizvodnji ukusnih i sočnih jagoda, ali kaže kako je bio primoran prekinuti tu vrstu proizvodnje i preorijentisati se na nešto drugo.
- Prije svega to je zbog toga što je gotovo nemoguće pronaći radnu snagu za berbu jagoda. Bila je to porodična proizvodnja, ali kćerke su se poudale i to je spalo na mene i suprugu. Zbog toga sam se odlučio na intenzivnu proizvodnju bostana - objašnjava Mehinagić.
Trenutno se na našem tržištu nalazi lubenica uvezena iz Grčke, Albanije i Sjeverne Makedonije, a ovaj poljoprivrednik kaže kako će uskoro dospjeti i bostan iz Hercegovine.
- Moram odmah reći kako će moja lubenica cijenom biti nešto viša u odnosu na uvoz, ali ono što garantujem je kvalitet proizvoda. Ove godine sam se odlučio na uzgoj sorti beduin, mersini, romansa i karistan. To su jako dobre i slatke vrste lubenice - govori Mehinagić.
Prema njegovim riječima, zemljište oko Sanskog Mosta je izuzetno pogodno za ovu vrstu kulture, a ono što pogoduje proizvođačima su i vremenske prilike koje su se značajno promijenile u proteklim godinama i pogoduju uzgoju lubenice.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.