Prisustvo Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i predsjednika Naroda i pravde, nedavnom sastanku u Vladi Federacije BiH na kojem je bilo riječi o raspodjeli dobiti od javnih preduzeća, izazvalo je burne reakcije u javnosti ali ne samo to.
Kako je Faktoru potvrđeno, tužilaštva državno i kantonalno u Sarajevu, kao i Federalna uprava policije i Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, zaprimili su krivičnu prijavu protiv Konakovića upravo zbog tog sastanka.
U prijavi se navodi da je podnesena "radi postojanja osnova sumnje nezakonitog i nedozvoljenog postupanja tj. prekoračenja granica svog službenog ovlaštenja" po osnovu Krivičnog zakona BiH i Krivičnog zakona FBiH. U krivičnoj prijavi ga se sumnjiči za zloupotrebu položaja i ovlaštenja, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem te davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.
Podnosilac prijave obrazlaže kako je Konaković, između ostalog, "zloupotrijebio svoj stvarni službeni položaj ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i predsjednika Naroda i pravde te prekoračio svoja službena ovlaštenja na način da je u službenim prostorijama Vlade FBiH prisustvovao sastanku, iako je bio svjestan da kao ministar vanjskih poslova BiH po Zakonu o ministarstvima i drugim organima u BiH, Zakonu o upravi BiH, Zakonu o Vijeću ministara BiH i Statutu stranke NiP nema nikakvu službenu, niti stvarnu nadležnost da odlučuje o raspodjeli dobiti u privrednim društvima u kojima Federacija BiH ima svoj kapital".
Na tom sastanku kojem su prisustvovali Konaković, federalni premijer Nermin Nikšić i federalni ministar Vojin Mijatović, podsjeća se u prijavi, dogovoreno je sa Upravom BH Telecoma da se Vlada FBiH odrekne dijela dobiti u korist sportskih udruženja i kinematografije. Takav navod saopćen je iz Vlade FBiH nakon održanog sastanka.
"Prisustvo na ovom sastanku predsjednika stranke Narod i pravda ima sve elemente trgovine uticajem", navodi se u prijavi, "jer je prisustvujući ovom sastanku izvršio uticaj na kadar svoje stranke Amela Kovačevića, čije imenovanje leži u ladicama BH Telecoma i Ministarstva prometa i komunikacija Vlade FBiH iako je okončana konkursna procedura, iako je Nadzorni odbor 28. juna 2024. godine, preporučio njegovo imenovanje na mandatni period od četiri godine".
U prijavi se obrazlaže da su na ovom sastanku prekršeni federalni propisi - Zakon o javnim preduzećima, Zakon o privrednim društvima i Uredba o vršenju ovlaštenja u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala.