Vijeće ministara Bosne i Hercegovine razriješilo je Zorana Galića dužnosti zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na lični zahtjev i to s 8. julom ove godine.
On je zahtjev podnio zbog sticanja uvjeta za penzionisanje. Vijeće ministara BiH se nije, kako je saopćeno, upuštalo u razmatranje pitanja Galićeve penzije jer "ne postoje dokazi i činjenice da ispunjava uvjete za penziju". Ali Vijeće ministara BiH je, kako je izvijestio ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, zaključkom onemogućilo Galiću pravo na otpremninu.
Zakon o SIPA-i na pitanja o radnim odnosima upućuje na Zakon o policijskim službenicima i na Zakon o radu u institucijama BiH. Zakon o policijskim službenicima ne spominje otpremninu zbog odlaska u penziju, ali Zakon o radu propisuje to pravo isto kao i Zakon o plaćama i naknadana u institucijama Bosne i Hercegovine.
Zakon je jači pravni akt od zaključka. Stoga se postavlja pitanje šta je pozadina ovakvog rješenja Vijeća ministara BiH, kakva je ovo pravna situacija i može li Galić tužiti jer mu je zaključkom onemogućena otpremnina.
Dobro upućeni sagovornik i stručnjak za ova pitanja nam je kazao da Galić ima pravo da tuži, ali treba poznavati sudski postupak.
- Kada se traži određena naknada, koja je izrečena u potraživanju u novcu, u ovom slučaju je to otprilike 30.000 KM (za otpremninu), tada se ide parnicom pred Sud Bosne i Hercegovine. Ali Galić ne može doći na to ročište. A trebao bi mu lično prisustvovati – dodao je naš sagovornik.
Podsjetit ćemo da je Galić pobjegao u Hrvatsku i za njim je raspisana i međunarodna potjernica po naredbi Suda Bosne i Hercegovine.
No naš sagovornik ističe i da ono što je zakon propisao ne može biti oduzeto zaključkom.
S druge strane, u Vijeću ministara BiH su nam kazali da je poenta u tome da je Galić podnio zahtjev za razrješenje, te da je Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH dostavio Vijeću ministara BiH akt da Galić bude smijenjen, ali uz uvažavanje odredbi iz člana 5, stav 5. tačka a Zakona o SIPA-i, a radi se o tome da zamjenik direktora može biti razriješen prije isteka mandata na lični zahtjev.
- Ne piše na lični zahtjev radi odlaska u penziju nego samo na lični zahtjev. Ta je izjava, zahtjev Galića, zapravo otkaz prije isteka mandata. Ima li pravo na otpremninu je stvar drugog tijela. Ali SIPA je u aktu Vijeću ministara BiH navela da Galić nema pravo na otpremninu i da zahtijeva da ga se razriješi na njegov zahtjev. On je razriješen i više nema veze sa SIPA-om – dodaju iz Vijeća ministara BiH.
Kažu i da je možda bilo suvišno donositi zaključak da Galić nema pravo na otpremninu, te da o tome odlučuje SIPA koja je pak navela da nema to pravo.
Ocjenjuju i da bi dugo trajalo da se išlo u smjenu.
Disciplinski postupak u SIPA-i protiv Galića nije pokrenut, a bilo je osnova jer Galić bez opravdanja ne dolazi na posao, što je, ocjena je i državnih parlamentaraca, teža povreda dužnosti. Mjera koja se može poduzeti u slučaju teže povrede dužnosti je prestanak ugovora o radu.
Objašnjenje zašto disciplinski postupak nije pokrenut je da to dugo traje. Galić je od 8. jula nedostupan policijskim i pravosudnim organima BiH. Osumnjičen je za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i druga krivična djela. Za njim je raspisana i potjernica. Pobjegao je u Hrvatsku. Sada je skoro kraj oktobra.
Komentar na rješenja Vijeća ministara BiH zatražili smo i od Enesa Obralije, predsjednika Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH, koji je kratko poručio da je za njega ovo pitanje završeno jučerašnjom sjednicom Vijeća ministara BiH.