open-navfaktor-logo
Prijava
search
Podaci Eko akcije
Zrak u Banjoj Luci jutros najzagađeniji u BiH, struka ima nekoliko prijedloga za zdraviju sredinu
AUTOR: Fena
08.11.2024. u 10:27
get url
text
FOTO: Fena
Zrak je prema mjerenjima jutros u sedam sati nezdrav na području Banje Luke, gdje je indeks kvaliteta zraka iznosio 187. Time je zrak u Banjoj Luci jutros najzagađeniji u Bosni i Hercegovini - podaci su koje objavljuje Eko akcija na svojoj web stranici. 
Biljana Lubarda, prof. dr. na Prirodno-matematičkom fakultetu Banja Luka, Katedra za ekologiju, kaže da su zagrijavanje prostora zimi i saobraćaj glavni zagađivači zraka u Banjoj Luci.
- Poboljšanje kvaliteta zraka se može postići uz promjenu navika, drugačiji način grijanja i s povećanjem zelenih površina, naročito četinara koji mogu da apsorbuju izduvne gasove - kazala je Lubarda za Fenu.
Prema njenom mišljenju, način da se postigne bolji kvalitet zraka, ne samo u Banjoj Luci, već u cijeloj BiH i okruženju, jeste centralizovan sistem grijanja.
- Pojedinačna kućna ložišta predstavljaju problem za sve gradove jer sva naseljena mjesta u zimskom periodu koriste različite vrste energeneta - ugalj, drva, pa čak se spaljuje i komunalni otpad. Tako se emituje velika količina zagađujućih materija što šteti kvalitetu zraka - upozorava Lubarda.
Na koji način postići centralizovan sistem grijanja je pitanje koje, kako kaže, zahtijeva rad i ekspertizu drugih stručnjaka.
- Recimo, da li imamo dovoljno biomase za zagrijavanje prostora tako velikih gradova kao što je Banja Luka i koja se širi - ističe ona.
Osim toga, kako navodi, Banja Luka, kao i drugi gradovi BiH i okruženja, ima veliki problem zagađivanja po pitanju saobraćaja, što je, prema njenom mišljenju, ozbiljniji problem.
- Gradovi koji vode računa o kvalitetu životne sredine u potpunosti gase saobraćaj privatnim automobila u centru jer je tu velika koncentracija ljudi i favorizuje se korištenje gradskog prijevoza, bicikla i drugih vidova prijevoza. Mi se vozimo u autu po jedno. Kao narod smo malo neracionalni po pitanju resursa, a onda u jednom trenutku sebi postavljamo pitanje zašto nam je sredina tako zagađena - napominje Lubarda.
Na kraju preporučuje povećanje zelenih površina u urbanim dijelovima, posebno četinarskih vrsta.
- One su u stanju da apsorbuju dio gasova, zagađenja, tako da kao biolog mogu da kažem da svaki grad treba da ima svoja pluća, velike parkove koji će s brojnim drvećem doprinijeti smanjenju zagađenja - zaključuje Lubarda.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.