Nove mjere će se posebno odnositi na oglašavanje proizovoda brze hrane. Tako će se zabraniti televizijsko i internetsko oglašavanja brze hrane prije devet sati navečer. U oglašavanju je cilj stati na kraj praksama koje potiču na veću konzumaciju "junk hrane" - "platite jedan, drugi obrok je besplatan".
Ideju je premijer iznio još u aprilu nakon što je uspješno prebolio koronavirus zbog kojeg je bio primoran odležati nekoliko dana u bolnici. Tada je shvatio da je debljina jedan od glavnih razloga rizika od težih oboljenja i većeg broja smrtnih slučajeva od Covida-19 . Sam premijer je nakon što je prebolio Covid-19 odlučio smanjiti tjelesnu težinu i do sada je izgubio šest kilograma te je vlastitu borbu s prekomjernom težinom unio u kampanju protiv pretilosti.
Johnson je lansirao kampanju vrijednu 10 miliona funti i pozvao Britance da poboljšaju svoju fizičku formu i uhvate se u koštac s pretilošću.
- Gubitak kilograma je težak, ali uz neke male promjene, svi se možemo osjećati sposobnijima i zdravijima - rekao je premijer Johnson.
On je pretilost nazvao "tempiranom bombom" s kojom se vlada mora obračunati.
Premijer je na Twitteru priznao da je oduvijek htio izgubiti koji kilogram, ali da mu to baš i nije uspjevalo, sve dok se nije zarazio novim koronavirusom.
- Kada sam završio na intenzivnoj njezi jer sam bio jako bolestan, imao sam previše kila (...) i da vam pravo kažem, bio sam debeo - priznao je Johnson.
Osim zdrave hrane, njegov novi režim uključuje i lagano jutarnje trčanje.
Losing weight is hard but with some small changes we can all feel fitter and healthier.
— Boris Johnson #StayAlert (@BorisJohnson) July 27, 2020
If we all do our bit, we can reduce our health risks and protect ourselves against coronavirus – as well as taking pressure off the NHS.
Our Better Health Strategy https://t.co/WdazXhuhRN pic.twitter.com/KZhW8p17FJ