open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Donacija ICMP-a
Medicinski fakultet UNSA dobio opremu za testiranje DNK
Danas je u prostorijama Fakulteta šef ICMP-ovog Programa za zapadni Balkan, Matthew Holliday dekanu Medicinskog fakulteta, prof. dr. Semri Čavaljuga uručio prateću dokumentaciju za opremu koja uključuje DNK sekvencer, kompjuter za sekvenciranje, mini centrifugu i softver neophodan za pokretanje opreme
07.11.2019. u 16:54
get url
text

Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) donirala je Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu širok raspon laboratorijske opreme koji će unaprijediti kapacitete Zavoda za sudsku medicinu Univerziteta. 

Danas je u prostorijama Fakulteta šef ICMP-ovog Programa za zapadni Balkan, Matthew Holliday dekanu Medicinskog fakulteta, prof. dr. Semri Čavaljuga uručio prateću dokumentaciju za opremu koja uključuje DNK sekvencer, kompjuter za sekvenciranje, mini centrifugu i softver neophodan za pokretanje opreme.  

-Za Medicinski fakultet jedna od najvažnijih zadaća je unapređenje svih kapaciteta. Oprema donirana danas je od velikog značaja, te će biti korištena u nastavnom procesu, za usvajanje novih savremenih znanja i širenje perspektiva, a studenti će se na ovaj način upoznati sa najnovijim tehnologijama u genetici - rekla je profesorica Čavaljuga.

Uručena oprema dekanesi Medicinskog fakulteta Semri Čavaljuga

Matthew Holliday je istakao da ICMP – u skladu sa svojim globalnim mandatom – sarađuje s vladama na razvijanju institucionalnih kapaciteta za učinkovito i nepristrano rješavanje pitanja nestalih osoba. Ova donacija slična je donaciji uručenoj Upravi federalne policije u avgustu ove godine, Institutu za sudsku medicinu RS-a 2017. godine i Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2018. godine.

- Jedan od ICMP-ovih ciljeva je osnažiti tehničke forenzičke kapacitete u Bosni i Hercegovini, a danas donirana oprema će u tome pomoći - rekao je Holliday.

Istakao je da ICMP uz podršku svojih donatora – EU, Švedske, Ujedinjenog Kraljevstva i USAID-a nastavlja podržavati proces pronalaženja i identifikacije osoba nestalih usljed sukoba u bivšoj Jugoslaviji na nivou države Bosne i Hercegovine.

- Ovakav pristup, utemeljen na zakonu i bez diskriminacije, već je donio izvanredne rezultate - rekao je Holiday. Od 31.000 osoba koje su registrovane kao nestale 1995. godine u Bosni i Hercegovini, više od 23.000 su pronađene uz ICMP-ovu podršku. Također je istakao da će ICMP nastaviti pomagati vlastima Bosne i Hercegovine da pronađu preostalih 8.000 osoba za kojima se još uvijek traga, saopćeno je iz Međunarodne komisije za nestale osobe.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.