Lobanja je pronađena 1930-ih u kineskom gradu Harbinu u provinciji Heilongjiang, ali navodno je 85 godina bila u bunaru radi zaštite od japanske vojske.
Kasnije je iskopana i 2018. predana Ji Qiangu, profesoru s kineskog sveučilišta Hebei.
- Prema našim analizama, porijeklo kostiju iz Harbina povezanije je s Homo sapiensom nego neandertalci, odnosno vrsta iz Harbina s nama ima više zajedničkih predaka od neandertalaca' - rekao je za agenciju France Press paleoantropolog Chris Stringer iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu.
VEZANI TEKST - Otkrivena nova vrsta: "Čokoladna žaba" pronađena u močvarama Nove Gvineje
- Ako se na njih gleda kao na posebnu vrstu, onda je ovo nama sestrinska, najbliža vrsta - dodao je britanski naučnik.
Pronađena lobanja stara je najmanje 146.000 godina i datira iz doba srednjeg pleistocena, a rezultati njene analize objavljeni su u tri rada u časopisu The Innovation.
Veličina mozga unutar lobanje mogla je biti slična onoj kod modernog čovjeka, ali očne dublje i zubi su bili veći, obrve deblje, a usta šira.
Naučnici smatraju da kosti pronađene lobanje pripadaju muškarcu starom oko 50 godina koji je živio u šumovitom, poplavnom području.
Prema lokaciji pronalaska lobanje i procijenjenoj veličini čovjeka, istraživački tim vjeruje da se "čovjek zmaj" dobro prilagodio teškim životnim uvjetima i da se mogao kretati širom Azije.
Naučnici su prvo proučavali vanjsku građu lobanje, koristeći više od 600 morfoloških osobina, a nakon toga su izveli milione simulacija služeći se kompjuterskim modelom za oblikovanje stabla srodnosti s drugim fosilima.
- To upućuje da Harbin i neki drugi fosili iz Kine čine treću rodnu liniju ljudskih vrsta, uz neandertalce i H.sapiensa - objasnio je Stringer.
Zbog nedostatka arheoloških materijala preostaje puno pitanja o njihovom kulturnom i tehnološkom nivou, ali bi otkriće lobanje moglo promijeniti naše shvaćanje ljudske evolucije, piše France Presse.