Fudbaleri Hajduka savladali su Šibenik sa 2:1 u utakmici za infarkt.
Domaći su u 48. minuti ostali sa igračem manje, a brojčanu prednost na terenu Splićani su materijalizovali u 75. minuti.
Marko Livaja zabio je spektakularne škarice. Šibenik je izjednačio 14 minuta kasnije. Strijelac je bio 18-godišnji Lovre Kulušić koji je zabio lijep, ali kontroverzan gol, koji je podigao dosta prašine.
Hajdukovci su se bunili kod sudije Ante Čuline, jer akcija se odigrala na dijelu terena gdje je huligan s tribine ubacio baklju. Šibenčani su kombinaciju odradili pokraj buktinje, hajdukovci su zastali i sugerisali da je baklja na terenu nakon čega je pao pogodak.
Uslijedila je žestoka reakcija jer su Splićani smatrali da se igra trebala zaustaviti kako bi se baklja sklonila s terena.
- Da ja sudim, čim vidim baklju, prekidam akciju. Treba odmah "ubiti" akciju jer bijeli igrač ne može napadati loptu isto kao kad nema baklje. Odbrana Hajduka je popratila akciju, pratili su loptu, ali mislim da je svakako bolje prekinuti akciju - na MAXSportu prokomentirao je sudijski ekspert Damir Skomina.
Iako je naglasio kako akciju treba prekinuti, sudijski ekspert objasnio je kako razumije Čulininu odluku te pohvalio što kasnije nije svirao prekid igre.
- Sudiju je iznenadilo jer dok se izvodio aut baklje nije bilo. Čulina je imao sekundu, i tu je zakasnio. Ali kad je vidio da je lopta upućena u kazneni prostor, dobro je što nije svirao - rekao je Skomina i rezimirao:
- Suma sumarum, kad vidiš strano tijelo, treba blokirati akciju jer imamo samo rasprave i naslove nakon toga. Sudija mora biti svjestan da ne smije pružiti priliku novinarima i javnosti da pišu o njemu i njegovim odlukama. Mi bismo sad morali imati dokaz da je igrača baklja pogodila da bi se poništio gol, stoga nije prekršaj - zaključio je Skomina.
- U slučaju da u teren za igru tokom utakmice uđe dodatna lopta, drugi predmet ili životinja, tada sudija mora: zaustaviti igru (i nastaviti je spuštanjem lopte) samo ako navedeno ometa igru, osim ako lopta ide u gol i vanjski utjecaj ne onemogućava odbrambenog igrača da igra loptom; pogodak se priznaje ako lopta uđe u gol (čak i ako je postojao kontakt s loptom), osim ako je igru ometala ekipa koja napada; u suprotnom valja dopustiti nastavak igre ako navedeno ne ometa igru te osigurati uklanjanje u prvoj sljedećoj prilici - kažu Pravila fudbalske igre.
U prijevodu, samo prisustvo nekog stranog predmeta na terenu nije dovoljno za prekid igre. Da je prilikom centaršuta lopta dodirnula baklju ili da je Čulina procijenio kako je baklja omela defanzivca Hajduka, igra bi se morala zaustaviti, a lopta se podbacivanjem vratiti Šibeniku.