open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Strateška fronta
Evropa mora ubrzati razvoj svemirskih kapaciteta: "Bez svemira nema suvereniteta"
Amerikanci pozivaju Evropljane da se osamostale i postanu ozbiljniji partneri u strateškim domenima, uključujući svemir
AUTOR: Politico/Faktor
05.05.2025. u 07:47
get url
text
Svemir
Svemir
Ako evropske države ne uhvate korak, svemir bi uskoro mogli u potpunosti kontrolisati Elon Musk i konkurentske sile poput Kine i Rusije, upozorava visoki NATO-ov komandant u razgovoru za Politico.
- Ne može biti evropskog suvereniteta bez angažmana u svemiru. Potreban nam je ozbiljan zaokret, i to hitno. Vrijeme je da se Evropa probudi - poručio je admiral Pierre Vandier, komandant NATO-ove komande za transformaciju.
On ističe da čak i Amerikanci pozivaju Evropljane da se osamostale i postanu ozbiljniji partneri u strateškim domenima, uključujući svemir.

Rat u Ukrajini otvorio oči: Svemir je nova strateška fronta

Ruska invazija na Ukrajinu pokazala je koliko su sateliti ključni za komunikaciju na ratištu i prikupljanje obavještajnih podataka. Također je postalo jasno koliko je Evropa zavisna od ograničenog broja američkih kompanija, prvenstveno SpaceX-a Elona Muska. Evropljani planiraju vlastiti sistem IRIS², ali on neće biti funkcionalan prije 2030.
Svemir se u međuvremenu pretvara u novu potencijalnu borbenu zonu. Admiral Vandier naglašava da se više ne može oslanjati isključivo na skupe geostacionarne satelite, već je potrebno razvijati i jeftinije satelitske konstelacije u niskoj orbiti. Takvi sateliti koštaju između 100.000 i 150.000 dolara po komadu, u poređenju s čak 400 miliona dolara za geostacionarne verzije. Osim toga, brže se lansiraju i jeftinije održavaju.

Evropa van centra tržišta

Iako Evropa ima jake adute u oblasti geostacionarnih satelita (npr. ArianeGroup), tržištem tzv. New Space sektora dominira SpaceX, zahvaljujući inovacijama poput višekratno upotrebljivih raketa. Vandier postavlja ključno pitanje:
- Zar nije došlo vrijeme da Evropa promijeni svoj poslovni model? Ako to ne uradi, bit će izgurana s tržišta.
Evropske startup firme pokušavaju ući na tržište, ali s ograničenim uspjehom. Raketa Spectrum njemačke kompanije Isar Aerospace eksplodirala je manje od minute nakon lansiranja iz Norveške. Norveška odbrambena firma Kongsberg nedavno je lansirala prvi satelit,  ali putem SpaceX-a.

Militarizacija svemira i prijetnje iz orbite

Sjedinjene Države su nedavno proglasile svemir "visoko osporavanim strateškim okruženjem", s posebnim fokusom na Kinu i Rusiju. Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte upozorio je i da Rusija radi na postavljanju nuklearnog oružja u svemir.
Vandier navodi da se već pojavljuju oružani sistemi u orbiti,  uključujući bombe koje mogu ostati skrivene i aktivirati se po naređenju, te tehnologije za ometanje ili uništavanje satelita.
- Moramo pažljivo pratiti šta drugi rade i razviti otpornost na pokušaje destabilizacije  - ističe.

Novi modeli i tržišta potrebni i za Evropu

Brza militarizacija svemira zahtijeva i promjenu načina razmišljanja, poručuje Vandier. Većina satelita danas je dvostruke namjene, i civilne i vojne. On zagovara usvajanje evropskog Zakona o odbrambenim inovacijama, koji bi olakšao razvoj novih tehnologija kroz poreske, regulatorne i finansijske olakšice za mlade inovatore.
Također podržava američki model tržišta svemirskih usluga, gdje vojska koristi komercijalne tehnologije za svemirski nadzor i obavještajne potrebe.
- Amerikanci su nas pozvali da napravimo evropsku verziju njihovog "space marketplace-a", gdje vojska može brzo kupovati usluge, kao na brzim sastancima - kaže Vandier. "To je vrlo zanimljiv koncept".

NATO želi veću ulogu u svemiru

NATO već postepeno jača prisustvo u svemiru, ali Vandier kaže da još ima mnogo posla kako bi se precizno podijelile uloge među saveznicima.
 - Ubrzano razvijamo alate za strateško razumijevanje i koordinaciju. Možemo reći saveznicima:"‘Ovo se događa, ovako ćemo reagovati". To zovemo atribucija - objašnjava.
Time NATO dobija legitimitet koji bi bio manji ako bi na napade odgovarala samo jedna članica, poput SAD-a ili Francuske. Pored ove dvije zemlje, među ključnim svemirskim silama unutar NATO-a su još i Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Norveška, Kanada i Njemačka.
Iako je NATO još 2019. proglasio svemir operativnom domenom, nove ciljne sposobnosti i dalje ne tretiraju svemir ozbiljno kao kopno, more ili vazduh. Vandier kaže da je prvo potrebno razumjeti šta sve zemlje već posjeduju i šta im nedostaje, pa tek onda dodjeljivati obaveze.
- U budućnosti bismo mogli ići prema modelima zajedničkog vlasništva, poput udruženih konstelacija vojnih satelita - dodaje.

Za sada – bez velikih najava

U kratkom roku, Vandier ne očekuje da će predstojeći NATO samit lidera u Hagu u junu staviti veliki fokus na svemir.
- Glavna tema bit će famoznih 5 posto -  kaže, aludirajući na zahtjev bivšeg predsjednika Donalda Trumpa da članice NATO-a izdvajaju 5 posto BDP-a za odbranu. "Bilo bi lijepo da se spomene i svemir, ali mislim da još nismo stigli dotle".
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.