Najbolji bh. atletičar
Tuka nakon dvije medalje sa svjetskih, večeras juriša i na prvu medalju s evropskih prvenstava
Bosanskohercegovački srednjeprugaš Amel Tuka, koji je sinoć osvojio drugo mjesto u prvoj polufinalnoj trci te izborio direktan plasman u finale na 800 metara na 37. evropskom dvoranskom atletskom prvenstvu u Istanbulu (Turska), imao je ukupno sedmo najbolje vrijeme polufinala.
05.03.2023. u 08:57

Tuka je, iza Francuza Benjamina Roberta koji je trčao 1:47.11, osvojio drugo mjesto u prvoj polufinalnoj trci s vremenom 1:47.53, što je i identično vrijeme koje je ostvario i trećepalsirani Italijan Catalin Tecuceanu, ali je Tuka za nijansu bio brži.

U finalu, koje je na programu večeras u 18.22 sati, nastupit će i Španac Adrian Ben koji je u drugom polufinalu pobijedio s 1:46.82. Drugi je u drugoj polufinalnoj trci bio Belgijanac Eliott Crestan s 1:46.84, a treći Šveđanin Adreas Kramer s 1:47.11 te su njih trojica izborila direktan plasman, a kao dvojica najboljih po vremenu, nastupit će i četvrtoplasirani te petoplasirani iz druge polufinalne trke, Italijan Simeone Bartontini s 1:47.13 i Britanac Guy Learmonth s 1:47.50.

Tuka će trčati u stazi broj 1, zajedno s Crestanom. I u stazi 3 na startu će biti dvojica takmičara - Barontini i Robert.

Podsjetimo, Tuka je s vremenom 1:47.22 bio najbrži u kvalifikacijama za plasman u polufinale, a njegov lični rekord u dvorani iznosi 1:45.95. Ove je sezone tu discipline najbrže istrčao u vremenu 1:46.89.

Brži u karijeri od svih finalista s kojima će se sutra takmičiti za medalje od našeg reprezentativca bio je samo Šveđanin Kramer, čiji je lični rekord 1:45.09, dok je ove sezone najbrže trčao 1:45.90.

Tececuanu je u toku ove sezone istrčao i lični rekord - 1:45.99, kao i Španac Ben - 1:46.12 te Italijan Barontini - 1:46.82. Francuz Robert ima najbrže vrijeme u dvorani 1:46.06, dok je ove sezone najbrže trčao 1:46.78. Belgijanac Crestan ima lični rekord 1:46.11, a ove je sezone istrčao 1:46.84.

Sudeći po ovim podacima, ali i činjenici da je naš olimpijac u dobroj i konstantnoj formi te da je u zadnjih mjesec dana istrčao 1:46.89, realno je očekivati da se večeras bori za neku od medalja. Bilo koja medalja za Tuku bila bi i njegova prva medalja u konkurenciji seniora na evropskim prvenstvima, ali i ukupno druga poslijeratna za BiH, jer je jedinu medalju do sada, također na EP u dvorani 2013. godine u švedskom Geteborgu, osvojio njegov klupski kolega iz Atletskog kluba Zenica, bacač kugle Hamza Alić.

Tuka ima bronzanu medalju sa EP na otvorenom za mlađe seniore (U23), koju je 2013. godine osvojio u finskom Tampereu kada je 800 metara istrčao u vremenu ličnog i bh. rekorda - 1:46.29. U međuvremenu je taj rekord nekoliko puta popravljao, a od ljeta 2015. godine njegov i bh. rekord iznosi fantastičnih 1:42.51.

Tuka je svakako najuspješniji bh. atletičar u historiji, jer ima bronzanu medalju sa Svjetskog prvenstva na otvorenom iz 2015. godine u Pekingu (Kina) te srebro sa SP-a na otvorenom iz 2019. godine iz Dohe (Katar).