Članovi Predsjedništva
Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, Denis Bećirović i Željko Komšić sastali su se u Daytonu sa Christopherom Landauom, zamjenikom državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Marca Rubija.
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Cvijanović je ovom prilikom čestitala Landauu na imenovanju. Ona je pozdravila najavu predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, koju je danas ponovio i Landau, da SAD više neće učestvovati u izgradnji nacija i miješanju u unutrašnje stvari drugih zemalja, saopćeno je iz Kabineta Cvijanović.
Izrazila je, kako se navodi, punu saglasnost sa sagovornikom u pogledu toga da odgovornost za sve procese u BiH treba da preuzmu domaće institucije i da rješenja moraju biti proizvod domaćeg političkog dogovora. U tom pogledu, ukazala je na potrebu intenziviranja unutrašnjeg dijaloga s ciljem prevazilaženja svih izazova koji su u BiH isključivo političke, a ne sigurnosne prirode, dodaje se u saopćenju.
Izrazila je zadovoljstvo činjenicom da je SAD usmjeren ka razvoju ekonomskih odnosa, za šta je preduvjet očuvanje političke stabilnosti. Tokom sastanka Cvijanović je upoznala sagovornika sa, kako je navedeno u saopćenju, štetnim posljedicama dugogodišnjeg neprincipijelnog i nedemokratskog stranog intervencionizma.
Rukovodstvo entiteta RS ugrožava mir
Naglasila je punu opredijeljenost za reafirmaciju demokratije u BiH, kao i poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Iz Bećirovićevog Kabineta saopćeno je da je on na sastanku sa Landauom poručio da rukovodstvo entiteta RS ugrožava mir i stabilnost.
Bećirović je, kako se navodi, istakao važnost kontinuirane višedecenijske podrške SAD-a Bosni i Hercegovini. Naglasio je da je američko liderstvo bilo od ključne važnosti za uspostavu mira, kao i za postratnu izgradnju države i njenih institucija, na čemu su građani Bosne i Hercegovine trajno zahvalni. Također je rekao da je uloga SAD-a i danas od krucijalnog značaja, kako za očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja, tako i za podršku reformskim procesima i demokratskom razvoju naše države.
Tokom razgovora sa zamjenikom državnog sekretara SAD-a Bećirović je upozorio na opasne i destruktivne aktivnosti političkog rukovodstva bh. entiteta RS, koje za posljedicu imaju najveću sigurnosnu krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Antiustavno djelovanje i brutalne prijetnje Dodika da će upotrijebiti silu kako bi spriječio pravosudne institucije i sigurnosne agencije u izvršavanju njihovih zadataka predstavlja oružanu pobunu i direktna je prijetnja destabilizaciji države. Ovakvi potezi ozbiljno ugrožavaju Dejtonski sporazum i opasna su prijetnja miru i sigurnosti u Bosni i Hercegovini, ali i cijeloj regiji, navedeno je u saopćenju iz njegovog Kabineta.
Bećirović je naglasio važnost daljnjeg osnaživanja transatlantskog partnerstva, što je od izuzetne važnosti za intenziviranje evroatlantskih integracija i približavanju Bosne i Hercegovine članstvu u NATO-u. Dodao je da Bosna i Hercegovina ostaje opredijeljena za jačanje strateškog partnerstva sa SAD-om, koje je učvršćeno dugogodišnjim zajedničkim učešćem naših oružanih snaga u brojnim međunarodnim operacijama podrške miru, od Iraka i Afganistana, do drugih kriznih područja.
Bećirović je podsjetio da je SAD bio ključni akter u reformama odbrambenog sektora Bosne i Hercegovine, te obuke, opremanja i razvoja Oružanih snaga BiH, kao i sveukupnih sigurnosnih kapaciteta države.
Također, Bećirović je informirao Landaua o potencijalima Bosne i Hercegovine za strana ulaganja, uključujući i izgradnju Južne gasne interkonekcije, kojom bi se Bosna i Hercegovina preko Jadranskog mora konektirala na američki LNG (američki ukapljeni prirodni gas). Time bi bila osnažena energetska saradnja Bosne i Hercegovine i SAD-a.
Pored toga, Bećirović je govorio o mogućnostima saradnje SAD-a i Bosne i Hercegovine u oblasti namjenske industrije, snažeći tako vojno-industrijsku saradnju dvije države, što bi uključivalo i zajednički razvoj vojnih kapaciteta u skladu s NATO standardima.
Landau je istakao da je za SAD neprihvatljiv bilo kakav oblik narušavanja sigurnosti i stabilnosti države Bosne i Hercegovine. SAD ostaje čvrsto opredijeljen za dosljedno poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i nastavak podrške Bosni i Hercegovini. Naglasio je da su mir, sigurnost i jačanje ekonomske saradnje važni i za SAD, navedeno je u saopćenju.
Otvoren konkretan i prijateljski razgovor
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić nakon sastanka Predsjedništva BiH s Christopherom Landauom kazao je da je razgovor bio otvoren, konkretan i prijateljski, navedeno je u saopćenju iz Komšićevog Kabineta.
Istaknuta je nepokolebljiva podrška Sjedinjenih Američkih Država suverenitetu, teritorijalnom integritetu i nezavisnosti Bosne i Hercegovine, te da SAD ostaje snažan partner našoj zemlji na njenom euroatlantskom putu.
Pored razgovora o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, regiji i svijetu, Komšić je govorio o realizaciji ekonomskih projekata sa Sjedinjenim Američkim Državama, koji bi vodili ka prosperitetu zemlje. Izuzetno dobro bi bilo usmjeriti saradnju američkih kompanija s BiH kroz enegretske, plinske i hidro potencijale, poručio je Komšić.
Landau se složio sa Komšićem potencirajući važnost ekonomske saradnje, pogotovo u oblasti energetike i da treba iskoristiti potencijale obje zemlje. Također je poručio da je neophodno očuvati mir i stabilnost, istaknuvši da član PBiH Komšić, kao neko ko je bio na prvoj liniji i svjedok dešavanja preteklih 30 godina u našoj zemlji, razumije važnost mira i stabilnosti.
Komšić na kraju je zahvalio Vladi i narodima SAD-a na dugogodišnjoj podršci Bosni i Hercegovini i njenim građanima. Sastanak, kojem je prisustvovao i ambasador BiH u SAD-u Sven Alkalaj, je upriličen uoči održavanja NATO proljetne skupštine u Dejtonu, posvećene 30. godišnjici Dejtonskog mirovnog sporazuma, dodaje se u saopćenju.