open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Fali im transparentan rad
Lijek čeka 1.300 onkoloških pacijenata; Kapo: Da se Federalnom zavodu da milijarda KM, opet bismo imali listu čekanja
Očekujemo da Vlada FBiH što prije u parlamentarnu proceduru uputi izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti kao i novu listi lijekova Fonda solidarnosti, kaže podnositeljica inicijative Belma Kapo
AUTOR: A. S.
06.03.2025. u 19:37
get url
text
Nastavlja se agonija onkoloških pacijenata u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Prema posljednjim podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, na listama čekanja Fonda solidarnosti za propisani lijek je 1.379 oboljelih i to je brojka nakon što su Kanton Sarajevo (KS) i Bosansko-podrinjski kanton (BPK) Goražde od kraja prošle godine zbrinuli svoje pacijente.
Oni iz drugih kantona prepušteni su sudbini, bolje rečeno ostavljeni da ih bolest na "listama smrti" dokrajči.
Šta je bilo sa inicijativom delegata Trojke
Nadu da će liste čekanja biti ukinute, oboljelima je donekle ulila i inicijativa delegata u Federalnom parlamentu.
Inicijativu je početkom septembra prošle godine podnijelo troje delega u Domu naroda FBiH Belma Kapo (SDP), Aljoša Čampara (NiP) i Vibor Handžić (NS).
Predložena izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenom osiguranju predviđa da se onkološkim pacijentima, koji se nalaze duže od 30 dana na listi čekanja Fonda solidarnosti, omogući liječenje preko kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja.
No šta je bilo sa tom inicijativom? Iako se očekivalo da se predložene izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH nađu već u oktobru na dnevnom redu oba doma Parlamenta, to se nije desilo.
Belma Kapo
Belma Kapo kaže kako su dobili mišljenja kantona, te da su neki odgovorili pozitivno dok su drugi izrazili rezervu.
- Mi smo uradili sve što je bilo do nas, znamo da je Zakon prestar, iz 1997. godine, koji je kasnije imao neke male izmjene i da nije lako sve popraviti, ali očekujemo od federalnog ministra zdravstva Nediljka Rimca da to uradi, odnosno da u parlamentarnu proceduru Vlada FBiH što prije uputi izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti kao i novu listu lijekova Fonda solidarnosti. Očekujem da ćemo do kraja iduće sedmice imati informaciju o listi lijekova jer njenim rješavanjem umnogome bismo riješili i pitanje onkoloških pacijenata na način da "stari" citostatici idu na bolničke liste lijekova, a da na listu lijekova Fonda solidarnosti dođu novi - kaže Kapo.
Dodaje da postoje sumnje u broj onkoloških pacijenata koji se nalaze na listama čekanja Fonda solidarnosti.
- Dešava se da imamo potpuno drugačije informacije o broju pacijenata na listama čekanja. Očekujemo od Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH da konačno promijeni način rada u smislu veće transparentnosti u radu i da imamo javno objavljene podatke o onima koji čekaju terapiju - ko su te osobe, koliko dugo čekaju i koji je lijek u pitanju kao što je to primjera radi slučaj u Hrvatskoj. Naravno, ovdje ne mislim da imenom i prezimenom navode pacijenta, za to postoje kodovi. Dok se to ne desi, imat ćemo ovakvo stanje - pojašnjava Kapo.
Kaže kako je Vlada FBiH ove godine izdvojila do sada najveći budžet za Fond solidarnosti u iznosu od 70 miliona KM. Još više od 200 miliona KM otišlo je federalnom zavodu po različitim osnovama.
- Glasali smo za to kako ne bismo ugrozili pacijente, ali imam osjećaj da se Federalnom zavodu izdvoji milijarda KM, oni bi opet imali liste čekanja jer očigledno njihov sistem dobro ne funkcioniše. Koliko god im Vlada izdvoji, njima duplo fali. Izdvojeno je više, ali nikako da vidimo poboljšanje - kaže Kapo.
I kantoni se moraju uključiti
Dodaje da je potrebno i da kantoni preuzmu odgovornost.
- Kantoni su od Vlade dobili 200 miliona KM koji će biti raspoređeni prema broju stanovnika i nema nikakve prepreke da sav novac utroše kako bi riješili pitanje terapija svojih onkoloških pacijenata. Svi kantoni imaju novac i svi to mogu riješiti prioritetnom listom lijekova onako kako je to uradio KS koji ima najviše pacijenata. Radi se o tome da li žele ili ne žele, u pitanju je ljudskost i odgovornost. Sad kad budemo imali polugodišnji izvještaj u KS, vidjet ćete da to nije ni dio sredstava koji se planira u tu svrhu, da je potrebno možda i manje. Samo je potrebna transparentnost u radu i pustiti onkologe da oni kreiraju programe prioritetnog liječenja - naglašava Kapo.
Navela je da je apsurd da Federacija BiH nema registar malignih oboljenja.
- Svaki dan onkolozi unose podatke u sistem. Postavlja se pitanje kako je onda moguće da nemamo registar malignih oboljenja, gdje idu ti podaci? To je Gordijev čvor koji se mora raspetljati kako bismo konačno tačno znali koliko nam treba novca kako nijedan onkološki pacijent ne bi čekao lijek koji mu znači produženje života. Nadam se da će Rimac konačno početi to rješavati jer i kad se zakoni izmijene, ako ne budemo napravili promjenu u sistemu, ko, gdje i šta čeka, opet ćemo biti u problemu - kazala je Kapo.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.