open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Udruženje žrtava i svjedoka genocida
Pokrenuta platforma za praćenje i evidenciju negiranja genocida
U prvoj polovini ove godine evidentirano je 305 slučajeva negiranja genocida u bosanskohercegovačkim i srpskim medijima, što je tri puta više nego u 2023.
AUTOR: Detektor/Faktor
01.10.2024. u 13:05
get url
text
Udruženje žrtava i svjedoka genocida pokrenulo je novu internet stranicu namijenjenu praćenju i bilježenju svih oblika negiranja genocida i ratnih zločina počinjenih na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Platforma Negatorigenocida.info je, kako navode, osmišljena kao alat za borbu protiv svakog oblika relativizacije ili glorifikacije zločina koji su presuđeni pred međunarodnim ili domaćim sudovima.
- Svaka negacija ili glorifikacija će biti pažljivo dokumentovana i analizirana, te proslijeđena nadležnim institucijama, uključujući i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, radi daljnjeg postupanja - saopćeno je iz Udruženja.
Predsjednik Udruženja Murat Tahirović ukazuje na nedovoljan rad pravosudnih institucija u kontekstu procesuiranja negiranja genocida.
- Već duže vrijeme vodimo mali "rat" s Tužilaštvom oko neprocesuiranja negatora genocida i drugih ratnih zločina. Imali smo izjave da tužioci ne znaju raditi, mi smo preko visokog predstavnika osigurali edukaciju. U posljednje vrijeme se govori da je smanjen broj, i doista jeste, da nemaju dovoljan broj istražitelja, ali to nije izgovor da se ne procesuiraju odgovorni - kaže Tahirović u izjavi za Detektor.
Podsjeća da postoji zakon i na nivou Federacije koji i kantonalnim tužilaštvima omogućava podizanje optužnica za ovo krivično djelo.
Hamdija Kocić osuđen je pred Općinskim sudom u Sarajevu na godinu dana uvjetno zbog vrijeđanje žrtava genocida u Srebrenici jer je počinio krivično djelo "izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti".
- Mi nastavljamo svoju borbu kako protiv počinilaca isto tako i protiv negatora, kao i onih koji veličaju zločince najtežih krivičnih djela - kaže Tahirović.
Iz Udruženja pozivaju građane da im se jave ukoliko imaju informacije o negiranju genocida ili veličanju ratnih zločinaca.
Rezolucija koja je usvojena u Ujedinjenim nacijama (UN) u maju 2024. godine i kojom se 11. juli označava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici i sporost pravosuđa u BiH u podizanju optužnica u vezi s negiranjem ratnih zločina, dovelo je do utrostručenja revizionističkih narativa vezanih za genocid u Srebrenici, pokazuje Detektorova analiza sadržaja u BiH i Srbiji kojima se osporava genocid u Srebrenici.
U prvoj polovini ove godine evidentirano je 305 slučajeva negiranja genocida u bosanskohercegovačkim i srpskim medijima, što je tri puta više nego u 2023., kada je zabilježen blagi pad, podaci su Izvještaja o negiranju genocida 2024. Memorijalnog centra Srebrenica.
Od jula 2021., kada je bivši visoki predstavnik u BiH nametnuo izmjene Krivičnog zakona, prema kojima je kažnjivo negiranje genocida, zločina i veličanje zločinaca, podignute su tri optužnice, od čega su dvije dokaz ranije prakse Tužilaštva BiH o cjepkanju optužnica protiv jedne osobe na više njih, a treća je odbijena. Naknadno je Sud BiH spojio dvije optužnice protiv Vojina Pavlovića za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti u jedan predmet koji se trenutno vodi u Sarajevu.
Kroz više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koji je osnovao UN, utvrđeno je da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid u kojem je ubijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.