Tokom vikenda su u Mechanicsburgu kod Harrisburga i u Bošnjačkom islamskom kulturnom centru New Yorku, povodom 100. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Šahovićima i Pavinom Polju, održane komemoracije na kojima su govorili, između ostalih,potomci žrtava Aziz Šahović, Ćazim Suljević, i ambasador Bosne i Hercegovine u Washingtonu Sven Alkalaj.
Zvaničnicima Crne Gore, potomci žrtava genocida iz Šahovića su nakon komemoracija uputili su apel podrške Rezoluciji o genocidu nad Bošnjacima Šahovića koju su zastupnici Bošnjačke stranke Crne Gore uputili u parlamentarnu proceduru, prenosi portal
Bošnjaci.net.
- Mi, potomci žrtava genocida u Šahovićima i Pavinom Polju, borci za ljudska prava i brojni prijatelji, u povodu stogodišnjice gnusnih zločina nad bošnjačkim civilima izvršenim u mirnodopskim uvjetima u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 9. i 10. novembra 1924. godine u Šahovićima i Pavinom Polju, organizirali smo i održali komemoracije u američkim gradovima Harrisburgu i New Yorku, 9. i 10. novembra 2024.
Sa ovih masovno posjećenih komemorativnih skupova u novoj domovini, Sjedinjenim američkim državama, nakon stoljeća šutnje i raznih nečinjenja vlasti u kontinuitetu, dižemo glas i podsjećamo na civilizacijske obaveze, prije svih predstavnika institucija vlasti Crne Gore. U ime brojnih familija, potomaka Bošnjaka iz Šahovića i Pavina Polja, koje žive u Sjedinjenim američkim državama upućujemo zahtjeve predstavnicima vlasti države Crne Gore, posebno njenom predsjedniku Jakovu Milatoviću, predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, premijeru Vlade Milojku Spajiću i potpredsjedniku Vlade Ervinu Ibrahimoviću - navodi se u podršci Rezoluciji.
Osim podrške Reoluciji traže podizanje spomen-obilježja u Šahovićima i Pavinom Polju, da se činjenice o ovim i svim drugim zločinima uvrste u obrazovne programe i nastavni proces, da se 9. novembar na nivou države Crne Gore proglasi i obilježava Danom sjećanja na nevine Bošnjake - žrtve genocida u Šahovićima i Pavinom Polju.
- Pozivamo Vas da kao savremenici odgovorno ispišemo stranice naše historije ispunjenjem najvažnijih ciljeva a to su sprječavanje ponavljanja zla i uspostavljanje trajnog mira. Uprkos boli koju osjećamo i traumama koje nosimo naše je trajno opredjeljenje za ove civilizacijske vrijednosti - navedeno je.
Istaknuto je da će o ovim zahtjevima informirati ćemo reisa Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat-ef. Fejzića i reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Husein-ef. Kavazovića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i sve političke aktere u Bosni i Hercegovini gdje živi znatan broj potomka žrtava genocida u Šahovićima i Pavinom Polju.
Sven Alkalaj
FOTO: Bošnjaci.net
Na komemoraciji je govorio i Alkajal, istakavši da je svjedok šta se događalo tokom genocida u Srebrenici, a da je strašno dirnut šta se dogodilo prije 100 godina u Šahovićima.
Kazao je da se nada da će doći do javnog izvinjenja, te da će on ambasadoru Crne Gore u Washingtonu prenijeti šta se traži od Crne Gore, "i da se crnogorsko rukovodstvo mora očitovati po pitanju ovog genocida nad Bošnjacima Šahovića".
- Genocidi koji su vršeni na našim prostorima, pogotovo u ovom slučaju nad Bošnjacima, ne smije biti nekažnjen. Svjedoci smo da u Ujedinjenim narodima imamo usvojen 11. juli, kada se obilježava Dan genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, to je trajno. To neka bude trajna poruka onima koji su činili genocide, ponavljam, na našim prostorima, rekao je bosanski ambasador Washingtonu.
Ovaj genocid koji je počinjen u Šahovićima, mora biti zabilježen i imati veću pažnju od strane onih koji se bore za identitet ljudi, biti obilježen mezarjima, ako je to moguće, i posebno memorijalnim obilježijima da se nikada i nikome ne ponovi - dodao je Alkalaj.