Zastupnici i delegati Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine prošle su sedmice održali, po svemu sudeći, posljednju sjednicu do septembra s obzirom na to da su predsjedavajući Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamenta BiH na tim sjednicama najavili da nema zasjedanja bar do kraja augusta, osim ako se šta hitno ne desi.
No teško da će se nešto hitno desiti imajući u vidu koliko radi bh. vlast, pa su okončanjem sjednica prošle sedmice parlamentarci započeli godišnji odmor, barem što se tiče zasjedanja, a zvanično su u augustu na kolektivnom odmoru za šta će dobiti i regres.
Koliko su se umorili pa im je potreban odmor pokazuju rezultati, odnosno broj zakona koji su potpuno usvojeni i aktivnosti parlamentaraca na sjednicama.
Od početka ove godine Zastupnički dom je imao 11 sjednica, što hitnih, što redovnih, što nastavaka. Dom naroda je "sjeo" sedam puta.
Za to vrijeme su donijeli šest zakona, odnosno izmjena i dopuna postojećih. Otprilike toliko su ih usvojili i za cijelu prošlu godinu, otkako se aktuelna vlast konstituirala.
Kakav je kvalitet usvojenih novih zakona, među njima i "evropskih", pokazuje to da problema i posebne rasprave nije imao tek Zakon o vinu, koji je, vrijedi podsjetiti, godinama bio u programima rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da bi napokon bio usvojen prošle godine.
Veće probleme i kritike nisu pretrpjele ni izmjene i dopune Zakona o ombudsmenu za ljudska prava BiH, mada je u planu bilo donošenje novog zakona, a ne promjene postojećeg.
Na prošlosedmičnim hitnim sjednicama oba doma bh. Parlamenta hitno su usvojene izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine kojim se treći put od prošle godine mijenja rok za uspostavu odjela za integritet. Pokazalo se da su prva dva roka bila prekratka, a i bile su prisutne opstrukcije SNSD-a po pitanju usvajanja budžeta.
Uz to treba napomenuti da je prošle godine, kada su prvi put usvojene izmjene Zakona o VSTV-u, rečeno da će se novi zakon usvajati za godinu dana. Dakle, usvojene su izmjene zakona kojima je propisano da, uvjetno rečeno pravi, zakon ide za godinu. A u pitanju je jedan od evropskih uvjeta.
Nadalje, parlamentarci su okončali proceduru usvajanja Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine. I to je jedan od "evropskih". Za ovaj zakon su iz Transparency internationala ocijenili da je pozitivno samo to što se uspostavlja nezavisna komisija za odlučivanje o sukobu interesa umjesto dosadašnje komisije koju čine parlamentarci. Pri tome treba reći da ova nova komisija još nije imenovana iako je zakonski rok za to istekao.
Usvojen je i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Usvojen je "pet do 12" kako se BiH ne bi našla na sivoj listi Moneyvala. I za njega je bilo zamjerki. Jedna od njih je da je trebalo konkretnije i transparentnije riješiti pitanje registra stvarnog vlasništva.
Parlamentarci su usvojili i izmjene i dopune Zakona o strancima, koji je iz Vijeća ministara BiH poslan po hitnoj proceduri i tako je usvojen iako je vrlo obiman, što je izazvalo oštre reakcije opozicije.
Usvojen je i novi Zakon o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija BiH koji je ocijenjen kao nazadak.
To je kada je riječ o zakonima koji su bili važni za evropski put. Ostalo ih je još takvih na koje se i dalje čeka.
Kada su u pitanju "neevropski" zakoni, na posljednjim, prošlosedmičnim hitnim sjednicama oba doma bh. Parlamenta usvojen je zakon o budžetu institucija BiH za ovu godinu, koji je pretrpio ozbiljne kritike zbog sadržaja, ne samo zato što je usvojen sa sedam mjeseci zakašnjenja.
Osim budžeta su hitno usvojene izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama uz kritiku da je zakon trebao ići po redovnoj proceduri kako bi bio dodatno unaprijeđen. Zakon nije predložilo Vijeće ministara BiH već zastupnici.
Bh. vlast koju čine SNSD, HDZ i Trojka mogu se pohvaliti i usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi po kojim savjetnici u kabinetima funkcionera mogu biti i oni koji su u penziji, nakon što je ranije odobreno da zvaničnike savjetuju oni koji nisu bh. državljani i nemaju fakultetsku diplomu.
Ruku na srce, usvojene su dvije izmjene Zakona o PDV-u koje su predložili zastupnici, uz zatezanja iz SNSD-a pa je prijedlog jednog od ova dva zakona morao biti "osakaćen". Izmijenjen je i Zakon o radu u institucijama BiH koji se tiče rada nakon porodiljskog odsustva.
Osim kvalitete usvojenih zakona, o radu parlamentaraca govori i njihova aktivnost u Parlamentu BiH i na samim sjednicama, o čemu statistiku vodi i Parlametar.
Prosjek postavljenih pitanja i upućenih inicijativa zastupnika u ovom sazivu iznosi deset, a prosjek njihove prisutnosti na glasanjima je 89 posto. Od svih 42 zastupnika njih je čak 11 koji nisu postavili nijedno pitanje niti imali inicijativu u cijelom dosadašnjem mandatu. Među njima je i pozicija i opozicija.
Kada je u pitanju Dom naroda, prosjek postavljenih pitanja je četiri, a prisutnosti na glasanjima 92 posto. Od 15 delegata, SNSD-ov Radovan Kovačević nije imao nijedno pitanje ili inicijativu.
Zastupnici i delegati imali su u ovom mandatu i svojih prijedloga izmjena zakona i uglavnom ih predlažu jedni te isti, dok je većina parlamentaraca i po ovom pitanju neaktivna i nezainteresirana.
No uz ovaj odmor na koji idu će "leći" regres i redovnih preko 7.000 KM.