Euromelanoma dan, koji se obilježava 14. maja, predstavlja važan podsjetnik na neophodnost prevencije, ranog otkrivanja i educiranja o melanomu - jednom od najagresivnijih oblika raka kože.
Najučestaliji je kod osoba iznad 50 godina života, ali se može javiti i kod mlađih.
Prema procjenama svjetskih stručnjaka, broj oboljelih od ovog oblika
karcinoma, u narednih 25 godina života, porast će za čak 40 posto.
Faktori rizika
Faktori rizika za nastanak melanoma je više, a jedni od najvažnijih su: madeži na tijelu, izlaganje ultraljubičastom (UV) zračenju i opekotine od sunca.
Tu se posebno ističu kratkotrajno intenzivno izlaganje suncu i teške opekotine naročito u djetinjstvu.
Osobe svjetlije puti također predstavljaju faktor rizika.
Veliki rizik za nastanak malignog
melanoma je i navika odlaska u solarij.
Studija Međunarodne agencije za istraživanje raka (The International Agency for Research on Cancer, ICR) utvrdila je da izlaganje solariju, naročito ako se to čini u mlađoj životnoj dobi, povećava rizik za nastanak melanoma za 75 posto, a postoji i jaka povezanost između upotrebe solarija i nastanka drugih zloćudnih tumora kože.
Na temelju takvih nalaza veliki broj zemalja, pa i onih u našoj regiji, odavno je zabranio upotrebu
solarija za mlađe od 18 godina, a i starijima dermatolozi ne preporučuju takav način tamnjenja kože.
Mlađima od 18 godina solarij je zabranjen i u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS).
Jedino u Federaciji Bosne i Hercegovine i Brčko distriktu mlađi od 18 godina i dalje mogu bez problema u solarij.
Posao federalnog nivoa
Prim. dr. Enis Hasanović, ministar zdravstva Kantona Sarajevo, kaže kako je njegovo ministarstvo još prošle godine u aprilu pripremilo pravilnik i predalo ga federalnom nivou koji nikako da ga usvoji.
- Pravilnik je potpuno gotov, samo da ga usvoje. Prije nekoliko dana raspitivao sam se u Federalnom ministarstvu zdravstva (FMZ) i dobio odgovor da će biti usvojen do kraja 2025. godine. Prije godinu dana sam poslao sve završeno, ne znam šta da vam kažem, nismo ih molili da naprave pravilnik, sve gotovo su dobili - navodi Hasanović.
Ukoliko se zdravstvene vlasti Federacije ubrzo ne prihvate posla, Hasanović se, kako kaže, "boji da će kantoni sami krenuti u donošenje zakona kojima će mlađima od 18 godina biti zabranjena upotreba solarija".
- Tuzla je krenula da pravi svoj zakon o zdravstvenoj zaštiti, trebamo li i mi u Kantonu Sarajevo tako postupiti, jer Federacija ne radi ono što je u njenoj nadležnosti? Naravno da kantoni nemaju tu ingerenciju, ali dokle ćemo čekati na federalni propis. Jedino mi preostaje da ponovo pišem urgenciju Federalnom ministarstvu zdravstva - naglasio Hasanović.