open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Zavod za javno zdravstvo KS
U drugoj polovini januara iz Pedijatrijske klinike KCUS-a prijavljene tri interhospitalne infekcije
Po zaprimanju prijava, tim za intahospitalne infekcije Zavoda je obavio epidemiološko izviđanje, što je u skladu sa Pravilnikom o uvjetima i načinu sprovođenja mjera za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija, i obavijestio inspekciju
AUTOR: A. S.
12.03.2025. u 17:54
get url
text
U drugoj polovini januara zaprimljene su tri prijave intrahospitalne infekcije. Prijave su dostavljene od strane Pedijatrijske klinike/Disciplina za zdravlje djeteta, Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), odgovorili su iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo na upit novinarke Faktor nakon što smo dobili informaciju da su 
- Po zaprimanju prijava, tim za intahospitalne infekcije Zavoda za javno zdravstvo KS obavio je epidemiološko izviđanje, što je u skladu sa Pravilnikom o uvjetima i načinu sprovođenja mjera za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija, i obavijestio Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove KS - Sanitarnu inspekciju. Preporučene su mjere za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija - navodi se u odgovoru kojeg smo dobili iz Zavoda za javno zdravstvo KS.
Podsjetimo, Faktor je 5. marta objavio tekst pod naslovom "Zbog infekcije u Klinici za ginekologiju i akušerstvo hospitalizirane bebe" nakon što nam se obratilo nekoliko pacijentica navodeći "kako se u Klinici za ginekologiju i akušerstvo pojavila opasna infekcija zbog koje je, kako su nam dalje rekli, pet beba hospitalizirano te da je riječ o interhospitalnoj infekciji".
No KCUS je sutradan u svom saopćenju to negirao, navodeći da u Klinici za ginekologiju i akušerstvo ne postoji interhospitalna infekcija.
Također, protekle subote (8. mart) redakciji Faktor javilo se nekoliko sugrađana navodeći "da je jedna beba na Klinici za ginekologiju i akušerstvo (GAK) Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) ponovo zaražena i da roditelji traže izmiještanje svih beba sa Klinike".
Kako nam je tada kazao jedan od građana "beba je rođena prije sedam dana u Klinici za ginekolgiju i akušerstvo i prije dva dana otpuštena kući, a onda je sinoć (petak uvečer - 7. mart) hispitalizirana na Pedijatrijskoj klinici visoko febrilna, i da je u pitanju sepsa".
- Nije još ništa izolovano, sada su svi u Klinici od v. d. generalne direktorice prof. dr. Hajrije Maksić, inspekcije... - ispričao je izvor za Faktor.
Iz KCUS-a, od kojih smo zatražili informaciju, odgovorili su "da se u ovom slučaju radi o neonatalnoj infekciji, koja je česta u tom uzrastu".
Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo potvrdili su nam da je njihova Sanitarna inspekcija proteklog petka (7. mart), u skladu sa svojim nadležnostima, izvršila inspekcijski nadzor po službenoj dužnosti u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Kako su kazali, "predmet kontrole bile su poduzete sanitarno-hogijenske mjere u operacionim i porođajnim salama, odjeljenjima gdje se vrši obrada novorođenih beba, kao i postupci Komisije za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija KCUS-a".
- Pojačan sanitarno-inspekcijski nadzor u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu i dalje će biti nastavljen u koordinaciji sa zavodima za javno zdravstvo, a kako bi se uspostavila što efikasnija kontrola u pogledu intrahospitalnih infekcija - navedeno je između ostalog u odgovoru iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.