Konačno usvajanje budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza za ovu godinu očekuje se sredinom mjeseca, s više od pola godine zakašnjenja u odnosu na propisane rokove.
Hitna sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, kako je ranije kazao predsjedavajući ovog doma Nebojša Radmanović (SNSD), mogla bi biti 15. ili 16. jula, a i hitna sjednica Doma naroda se očekuje u tom periodu.
Budžet institucija BiH mjesecima je stajao u ladici ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđana Amidžića iz SNSD-a, stranke koja je slanje budžeta u proceduru uvjetovala raspodjelom novca od akciza, Elektroprijenosa BiH tražeći veći iznos za entitet RS.
Vijeće ministara je konačno 4. jula usvojilo nacrt budžeta. Prema budžetskom kalendaru, to su trebali učiniti još do 15. oktobra prošle godine.
U odnosu na tekst budžeta koji je stigao od Amidžića, budžet je pretrpio određene promjene, kako u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, tako i u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.
Na samoj sjednici Vijeća ministara BiH, na zahtjev Zukana Heleza (SDP), ministra odbrane Bosne i Hercegovine i zamjenika predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, za oko 1,7 miliona KM je povećan iznos budžeta za Ministarstvo odbrane kako bi bio plaćen PDV na donaciju od 20 miliona KM. Helez je tražio, što je i prihvaćeno, i 500.000 KM više za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Ovaj novac je "namiren" umanjenjem stavki za Ministarstvo sigurnosti BiH (za 950.000 KM manje), Ured za veterinarstvo (500.000 KM manje) te Zavod za izvršenje sankcija, pritvora i drugih mjera (800.000 KM manje).
Dan kasnije, 5. jula, budžet institucija BiH je usvojilo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, koje je formalni predlagač ovog dokumenta, i uputilo ga je u Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine na konačno usvajanje.
U korekcijama budžeta nešto manje uspješan od Heleza bio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović (SDP).
Na njegovom Facebook profilu je objavljeno da je tražio dodatnih 55 miliona za potrebe Ministarstva odbrane BiH "kako bi se pomoglo ovom ministarstvu u pogledu personala, te nabavke i održavanja vojne opreme u cilju implementacije Plana modernizacije i razvoja OS BiH za period 2017-2027. godina".
Ovakav Bećirovićev prijedlog nije prihvaćen. Bećirović je glasao za budžet.
Predsjedavajući Predsjedništva je tražio i 100.000 KM više za Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, što je prihvaćeno.
Za ovakav budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. u Predsjedništvu BiH je glasala i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović (SNSD), dok je član Predsjedništva BiH Željko Komšić (DF) bio protiv.
Ukupan budžet institucija BiH, prema prijedlogu, iznosi oko 1,3 milijarde KM i veći je za 40 miliona KM od prošlogodišnjeg. Kada se tome dodaju obaveze servisiranja vanjskog duga, ukupan budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. iznosi oko 2,7 milijardi KM.