- Najvažnije je da imamo jednu platformu koja će mladima otvoriti oči i pokazati koje to mogućnosti oni imaju da ostvare bolji život pomažući sami sebi, a ne idući nikuda - kazao je načelnik Općine Travnik Kenan Dautović.
Direktor Centra za edukaciju mladih Adis Arnautović kazao je kako društvu treba više osjetljivosti za potrebe mladih.
- Svi trebamo kreirati prostor za mlade i otvoriti komutacijske kanale, da privrednici prepoznaju potrebe mladih i da zajedno gradimo budućnost - rekao je Arnautović.
Mladima je svoj put do uspjeha ispričao osnivač i CEO kompanije ZenDev Senad Šantić, koji je s 20 godina osnovao svoje prvo preduzeće, a njegova firma danas sarađuje s klijentima širom svijeta.
- Ne treba niko ostati zbog patriotizma nego je na državi i ljudima da napravimo prilike za mlade, ne da forsiramo nekog da ostane zbog patriotizma. To nikad neće funkcionirati, mi moramo izgraditi BiH da bi mladi ostali - rekao je Šantić.
Mladi koji su se već okušali na ovom tržištu i oni koji to tek pokušavaju kažu kako su naučili puno.
- Naš najveći problem je što se nemamo priliku upoznavati s drugim programerima, ovo nam je baš trebalo i nadam se da će situacija biti bolja - kazao je Enver Suljić, koji je nedavno otvorio malo preduzeće koje se bavi IT-om.
Freelancera Jasmina Muslimovića pitali smo može li se u BiH raditi kao digitalni nomad i živjeti od toga.
- Naravno da se može živjeti jer niste vezani za lokaciju gdje ste. Važno je da imate internet konekciju i da ste spremni raditi - kazao je Muslimović.
Sajam traje do sutra, a zainteresirani će imati priliku od stručnih predavati slušati o novostima u IT industriji, budućnosti biznisa, cyber napadima, visoko tehnološkom kriminalu u BiH i drugim temama.