open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Izgubili podizvođače
Predsjednik NO EPBiH Izet Žigić o Bloku 7 u Tuzli: Nismo za izmjene ugovora sa Kinezima
Nadzorni odbor i Uprava Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EPBiH) smatraju da treba raskinuti ugovor za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli, ukoliko kineski partneri ne mogu osigurati evropske podizvođače radova za ključne dijelove elektrane, saznaje Faktor.
16.07.2021. u 08:05
get url
text
Izet Žigić, predsjednik NO Elektroprivrede BiH
Izet Žigić, predsjednik NO Elektroprivrede BiH

Informaciju o tome EPBiH, krajem maja, uputila je Ministarstvu energije, rudarstva i industrije, a potom ju je Vlada FBiH prihvatila na sjednici održanoj 1. jula i proslijedila Parlamentu FBiH, na kojem je konačna odluka.

Ugovor za gradnju Bloka 7 potpisan je 27. augusta 2014. godine s kineskim Konzorcijem CGGC-GEDI, a u njemu je definirano da će kompanija ALSTOM, kao pravni sljednik američkog General Electric (GE) u Evropi, u svojstvu podizvođača isporučiti ključne dijelove za Blok 7, a to su kotao, turbina i generator.

Međutim, General Electric se povlači iz posla i kineski izvođači radova ostaju bez ključnih dijelova za elektranu, pa 29. januara upućuju dopis Elektroprivredi BiH u kojem nude kineske podizvođače, saznaje Faktor.

VEZANI TEKST - "Misterija" Bloka 7 vrijednog 1,5 milijardi KM: EPBiH završila pripremne radove, Kinezi traže izmjene ugovora

- Mi smatramo da treba realizirati osnovni ugovor u cijelosti, odnosno onako kako je potpisan, a to znači s evropskim podizvođačima za koje su Parlament i Vlada FBiH, Uprava i Nadzorni odbor Elektroprivrede dali saglasnost. Dakle, ne stojimo iza bilo kakvih izmjena - kaže za Faktor predsjednik Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH Izet Žigić.

Ovaj stav Uprave i Nadzornog odbora nije iznenađujući, jer u osnovnom ugovoru s kineskim izvođačima radova stoji da kooperanti budu evropski izvođači radova jer njih u radu obavezuju evropski standardi.

S obzirom na to da se radi o projektu od interesa za FBiH, bilo kakve krucijalne promjene EPC Ugovora koji je potpisan s kineskim izvođačima radova moraju odobriti izvršna i zakonodavna vlast, odnosno Vlada i Parlament.

To znači da ukoliko Parlament i Vlada FBiH odluče da ne raskinu ugovor, cijeli proces odlučivanja morat će se vratiti na početak, s tim da će se ponovno odlučivati o novom ugovoru, što je malo vjerovatno.

Opcija ulaska u posao s kineskim podizvođačima, kako saznajemo, praktično ne postoji jer kada znamo da se radi o projektu teškom 1,5 milijardi KM, teško je vjerovati da će neko prihvatiti da evropske standarde zamijeni kineskom izvedbom po licenci.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.