Dvije bebe od tri, koje su sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo (GAK) Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) prije 15-ak dana izmještene na liječenje u Tursku, vratile su se sinoć sa roditeljima kući.
Radi se o bebama koje su od januara, odmah nakon što su rođene, bile smještene u
KCUS-u zbog meningitisa i veretikulitisa, upala komora i moždanih ovojnica.
Iako su iz KCUS-a to u više navrata u prethodnom periodu demantovali, roditelji su kazali da se interhospitalna infekcija, koja je kod njihovih beba uzrokovala teški gnojni meningitis sa ozbiljnim oštećenjima na mozgu, pojavila odmah nakon što su iznijete iz porodilišta.
KCUS nije nabavio endoskop
Roditelji su istakli da su bebe izmještene na liječenje u Tursku jer
KCUS nije nabavio endoskop, odnosno da v. d. generalne direktorice ustanove prof. dr. Hajrija Maksić "nije dala odobrenje za nabavku instrumenta".
Pojašnjenja radi, riječ je o medicinskom instrumentu koji služi za vizualni pregled unutarnjih struktura tijela koje nisu vidljive golim okom.
Sastoji se od fleksibilne ili krute cijevi opremljene sistemima leća i izvorom svjetlosti, koji ljekarima omogućuje dijagnosticiranje, praćenje i hirurško liječenje različitih stanja.
Saznajemo da su ljekari u Turskoj roditeljima kazali "kako su bebe inficirane zbog loše higijene u bolnici, te da im nije jasno kako je crijevna bakterija dospjela do mozga".
Također, "doktori u Turskoj su naglasili da su im djeca dovezena u zapuštenom stanju".
Iako su dvije bebe, nakon liječenja u Turskoj, trenutno dobro, saznajemo da će se posljedice, poput zaostajanja u razvoju, vidjeti tek za koji mjesec, odnosno kad napune šest mjeseci života".
Roditelji sa kojima smo razgovarali i ranije, ali i sada, u jednom su kategorični, a to je da neće odustati u traženju pravde, te da će, ako bude trebalo, upotrijebiti sve zakonom predviđene načine kako bi se saznala prava istina o uzrocima koji su doveli do toga da se njihova djeca teško razbole.
Faktor je do sada u nekoliko navrata pisao o zaraženim bebama u
KCUS-u.
U martu redakciji se obratilo nekoliko pacijentica navodeći kako se u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) pojavila opasna interhospitalna infekcija zbog koje je pet beba hospitalizirano.
Nekoliko dana poslije ponovo su nam se javili građani navodeći da je jedna beba hospitalizirana, te da je zbog svega u GAK ušla i inspekcija.
Iz kabineta direktorice Maksić ekspresno su demantovali da su bebe zaražene interhospitalnom infekcijom "te da se radilo o neonatalnoj infekciji, koja je česta u tom uzrastu".
U martu novinarka Faktora kontaktirala je i Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo koji su potvrdili "da su u drugoj polovini januara zaprimili tri prijave intrahospitalne infekcije te da su prijave dostavljene od Pedijatrijske klinike / Disciplina za zdravlje djeteta,
KCUS-a".
- Po zaprimanju prijava, tim za intahospitalne infekcije Zavoda za javno zdravstvo KS obavio je epidemiološko izviđanje, što je u skladu sa Pravilnikom o uvjetima i načinu sprovođenja mjera za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija, i obavijestio Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove KS - Sanitarnu inspekciju. Preporučene su mjere za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija - naveli su tada u odgovoru Zavoda za javno zdravstvo KS.
Šta kaže medicinsko osoblje
Zbog svega što se u prethodnim mjesecima dešavalo u GAK-u, prema tvrdnjama medicinskog osoblja sa te klinike sa kojima smo razgovarali, posljednjih sedmica drastično je smanjen broj poroda.
- Većina naših pacijentica-trudnica porađa se ili u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš" ili u ASA Bolnici. Nevjerovatno je to da se šefica GAK-a nikada nije javno oglasila o zaraženim bebama, a kamoli da je primila roditelje na razgovor, što je prije svega ljudski čin. Strašno je ovo što ću reći, ali to više niko i ne spominje na Klinici - navode uspoleni u GAK-u.
Ističu da bebe imaju trajna neurološka oštećenjima mozga.
- Problem je što će ta djeca doživotno imati problem u smislu govora, hodanja, neurološkog razvoja, mentalne retardacije. Ne mogu djeca sa očuvanom polovinom moždanog tkiva biti zdrava - naglašavaju.
Dodaju "kako ovo nije prvi put da im se desila bolnička infekcija, ali je prvi put da je, kako kažu, toliko beba u teškom stanju".
- Ružno je bilo šta reći o ustanovi koja vas hrani, ali se mora kazati da je sadašnji menadžment KCUS-a napravio hiljadu propusta i da su i u ovom slučaju morali reagovati, a ne šutjeti. Da ne govorimo o šefici Klinike za ginekologiju i akušerstvo, koja je u vrijeme kad se to sve desilo otišla na odmor, a kojoj su se roditelji u nekoliko navrata obraćali. Trebala je objasniti roditeljima o čemu je riječ, ali isto tako i generalna direktorica prof. dr. Hajrija Maksić - kazali su nam uposleni Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a.