open-navfaktor-logo
search
Lomače na Kosovu
Raste napetost između Beograda i Prištine, mogući novi sukobi
Napetosti između Prištine i Beograda, potaknute odlukom kosovskih vlasti da carinske takse na robu iz Srbije i BiH povećaju za 100 posto, u posljednja su 24 sata dosegle razmjere koje bi uskoro mogle prerasti u nekontrolirane incidente, ocjenjuju beogradski i prištinski mediji
23.11.2018. u 09:16
get url
text

Dok srbijanski ministar policije Nebojša Stefanović u dnevniku Radio-televizije Srbije (RTS) tvrdi kako je "sada situacija na Kosovu mirna", beogradski mediji stvaraju posve drukčiju sliku, izvještavaju o paljenju uvezene srpske robe na lomačama diljem Kosova, poskupljenju i nestašicama prehrambenih proizvoda iz Srbije.

- Poslije odluke Prištine da poveća porez na robu iz Srbije na čak 100 posto, Albanci su palili srpsku robu po ulicama, kruh je poskupio na 59 dinara (50 eurocenti), vraćena je sva štampa iz Srbije, a bolnicama prijeti nestašica kisika - tvrdi beogradski "Kurir".

"Večernje novosti" idu još dalje ustvrdivši da je "Priština primijenila ekonomski rasizam" i izazvala "haos zbog paljenja srpske robe", te da su požare u Prištini "gasili vatrogasci".

Uz nadnaslov "Ekonomska Oluja", provladine "Večernje novosti" donose glavni naslov "Srbima ne daju čak ni kisik", a sličnu poruku: "Priština blokirala i boce s kisikom za KBC u Mitrovici", s naslovnice šalje i državnom vrhu bliska "Politika".

"Novosti" na naslovnici naglašavaju i ocjenu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da kosovski Albanci "hoće nemire za koje bi okrivili Beograd".

Direktor Ureda za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Đurić za petak je u Kosovskoj Mitrovici najavio "gandhijevske proteste" Srba.

- Vlada Srbije radit će 24 sata sa Srbima na Kosovu na rješavanju problema - rekao je  Đurić, dodavši da se državni vrh na sastanku s predstavnicima kosovskih Srba u četvrtak u Beogradu dogovorio da "prva, mirna, 'gandhijevska' akcija u trajanju od jednog sata bude organizirana u petak".

Đurić je nakon sastanka predstavnika Srba s Kosova s predsjednikom Aleksandrom Vučićem ocijenio da "Priština provodi ekonomski pogrom nad Srbima" čiji je cilj "protjerivanje Srba sa Kosova i Metohije", te da je uvođenje stopostotnog povećanja carina na robu iz Srbije "namicanje omče oko vrata svim Srbima na Kosovu i Metohiji".

Poslije sastanka s predstavnicima kosovskih Srba u Beogradu, Vučić je poručio da je od sunarodnjaka na Kosovu zatražio da "postupaju mirno" i da "nikog ne provociraju ili ugrožavaju", kako se ne bi našao povod za "prikazivanje Srba u zapadnim medijima kao huligana ili divljaka".

Beogradski mediji prenose i poruku kosovskog premijera Ramusha Haradinaja u prištinskim medijima da "dok Srbija ne prizna Kosovo, porez ne treba smanjivati".

Haradinaj je uputio i pismo najvišim dužnosnicima Zapada i EU-a, poručivši kako "Srbija i BiH podrivaju suverenitet Kosova" te da je "odluka o taksama bila neizbježna".

- Republika Kosovo već godinama pokazuje veliko strpljenje u suočavanju sa sve većim neprijateljstvom i provokacijama. Nametnute naknade su neizbježni rezultat takvih radnji - naveo je Haradinaj u pismu, koje je uputio šefici eurodiplomacije Federici Mogherini.

Kosovo je 6. novembra povećalo carine za uvoz robe iz Srbije i BiH za 10 posto, a potom, uprkos pozivu EU-a da te mjere povuče, 21. novembra takse povećalo za 100 posto, obrazlažući ih kao protivmjere na "surovu kampanju" Srbije protiv Kosova na međunarodnom nivou, prenosi Hina.

Beograd te mjere vidi kao odmazdu zbog glasanja u Općoj skupštini Interpola na kojoj Kosovo nije dobilo dovoljan broj glasova za prijem u tu međunarodnu policijsku organizaciju. Beograd se protivi članstvu Kosova u Interpolu, a nedostatan broj glasova za prijem Kosova u Interpol vidi kao svoju "diplomatsku pobjedu" i "debakl" Prištine u nastojanju da ulaskom u Interpol "međunarodno dokaže" svoju državnost.

Dijalog Beograda i Prištine, koji je posljednjih mjeseci u zastoju i krizi, analitičari vide "klinički mrtvim" i s malo šansi da se uskoro obnovi, jer Beograd svoj povratak za pregovarački sto uvjetuje povlačenjem odluka Prištine o povećanju carina, dok Priština insistira da EU "disciplinira Beograd" koji svojom kampanjom osporava državnost Kosova.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.