Sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta okončana je večeras većinskom podrškom delegata imenovanju Mirze Kudića za generalnog revizora u Uredu za reviziju institucija u FBiH te Nine Džidić za zamjenicu generalnog revizora.
Tu odluku je protekle sedmice odobrio i Zastupnički dom na sjednici.
Ova, kao i neke druge tačke dnevnog reda protekle su u prethodnoj delegatskoj raspravi kada je opozicija zamjerala vladajućoj većini, primjerice da je imenovanje Mirze Kudića u Ured za reviziju urađeno pod političkim uticajem Naše stranke iako Kudić, prema ovim tvrdnjama, ne ispunjava kriterije i uprkos stavu Ambasade Sjedinjenih Američkih Država da kandidati za navedene funkcije ne treba da budu pod uticajem političkih stranaka.
Iz klupa vladajuće većine odgovoreno je da su Kudić, kao i Nina Džidić, predloženi kao kandidati s potrebnim kompetencijma, sasvim u skladu s potrebnim formalno-pravnim uvjetima.
Tokom drugih tačaka dnevnog reda, Dom naroda je večeras odobrio i dvije odluke o dodatnom zaduživanju Federacije BiH, odnosno Kantona Sarajevo kao krajnjeg dužnika.
Riječ je o dodatnom zaduženju od po pet miliona eura kod Evropske banke za obnovu i razvoj u cilju daljnje realizacije projekta izgradnje tramvajske pruge u sarajevskom kantonu od Ilidže do Hrasnice, kao i projekta o primjeni savremenih tehnologija u funkcionisanju i nadzoru javnog prijevoza u Sarajevu.
Prvobitno zaduženje za te projekte, koje je također odobrio prošle godine Federalni parlament, iznosi 25 miliona eura za prvi i 17 miliona eura za drugi.
Tokom rasprave o ovim odlukama, delegat Haris Zahiragić suprotstavio se predloženim "kreditima na kredit“ rekavši da su neprihvatljivi, čak sumnjivi, budući da je Kanton Sarajevo, inače predviđeni krajnji dužnik, u teškoj finansijskoj situaciji, suočen s deficitom takvim da je sve teže izmirivati redovne obaveze do kraja godine, za šta je, po riječima ovog delegata, kriva aktuelna kantonalna vlada.
Delegatkinja Belma Kapo iz delegatskog Kluba ostalih naroda izjavila je da Zahiragićeve tvrdnje apsolutno nisu tačne i da su odluke predložene u cilju unapređenja saobraćaja u Sarajevu kao turistički veoma posjećenoj destinaciji.
Na koncu su te odluke prihvaćene, obje sa 42 glasa nakon što ih je i Zastupnički dom također odobrio na sjednici protekle sedmice, kada su prevladavale slične diskusije za i protiv.
Ova sjednica Doma naroda protekla je ipak u znaku toga što je Federacija Bosne i Hercegovine dobila Zakon o unutrašnjoj trgovini kojim je između ostalog propisan neradni dan nedjeljom za radnike u trgovini.
Prijedlog tog zakona je Dom naroda prihvatio sa 55 glasa kao što ga je većinom glasova odobrio i Zastupnički dom, čime su stečeni uvjeti za stupanje na snagu osmog dana po objavi u Službenim novinama Federacije BiH, kako je precizirano.
U Zastupničkom domu je protekle sedmice, naknadno u odnosu na provobitno predloženi tekst iz Federalne vlade, unesen i amandman da općinska odnosno gradska vijeća mogu putem Federalnog ministarstva trgovine zatražiti izuzeće od primjene odredbe o neradnoj nedjelji u njihovim sredinama ako za to postoji opravdan razlog. O eventualnim zahtjevima te vrste isključivo će odlučivati Vlada FBiH.
Danas u Domu naroda nije podnesen nijedan dodatni amandman odnosno prijedlog za promjenu odredbi.
Datum naredne sjednice Doma naroda bit će poznat naknadno.