Zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo koji su ujedno i delegati u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, jučer su održali sastanak sa predsjedavajućim Skupštine KS Elvedinom Okerićem, ministrom zdravstva KS dr. Enisom Hasanovićem, direktorom Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Muamerom Kosovcem, direktoricom JU Apoteke Sarajevo Zenaidom Hasić, te predstavnikom onkologa sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), sa ciljem iznalaženja rješenja za liste čekanja na kojima su onkološki pacijenti u KS.
Kako je istaknuto tokom sastanka, uskoro se očekuje rješavanje ovog akutnog problema i ukidanje liste čekanja za pacijente oboljele od karcinoma.
Sastanku su prisustvovali i zastupnici Belma Kapo, Davor Čičić, Aljoša Čampara i Vibor Handžić.
Kapo kaže da je zajedno sa kolegama Čamparom i Handžićem prema Parlamentu FBiH uputila hitan prijedlog za izmjenu Zakona o zdavstvenom osiguranju FBiH.
- Predvidjeli smo da postoji opcija u slučaju da zavodi zdravstvenog osiguranja kantona imaju dovoljno sredstava u suficitu ili nepotrošenih, da mogu finansirati pacijente, svoje osiguranike i za ono što je zakonom bilo predviđeno da radi Fond solidarnosti - pojasnila je Kapo.
Kaže kako je Kanton Sarajevo prošle godine za Federalni zavod izdvojio 66 miliona KM, a da će ovo biti dodatna pomoć.
- Finansiranje terapije za onkološke pacijente sa područja KS je način ili vrsta solidarnosti jer će time Federalnom zavodu ostati više sredstava da pomogne pacijentima iz drugih kantona koji možda nemaju novca da na ovaj način pomognu svojim zdravstvenim osiguranicima - navela je Kapo te dodala da će pozvati i druge kantone, poput Tuzlanskog i Zeničko-dobojskog, da se uključe u ovakav vid pomoći pacijentima.
Federalni zavod krajem prošlog mjeseca poslao je finansijski zahtjev Federalnom ministarstvu zdravstva od 2025. do 2027. godine. Njihova potraživanja za Fond solidarnosti iznose otprilike 202 miliona KM.
Kapo kaže kako nije optimista da Federalna vlada može izdvojiti tolika sredstva.
- Dat ćemo im priliku da vidimo koliko će izdvojiti novca, ali aktivno i mi u kantonima želimo pomoći. Ovdje ne treba gledati ko je koja stranka, niti bilo šta drugo, svi trebamo imati isti cilj da pacijentu koji treba lijek on i bude odmah i dostupan - ističe Kapo.
Polovinom jula na upit novinara Faktora, iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, odgovoreno je da je, zbog nedostatka novčanih sredstava, krajem juna za lijekove s posebnim režimom propisivanja (oko 30 lijekova), koji se finansiraju iz sredstava Fonda solidarnosti, čekalo ukupno 1.440 pacijenata po lijeku.
Naglasili su da najveći broj pacijenata koji čekaju terapiju ima maligno oboljenje, a slijede ih 125 pacijenata sa multipla sklerozom, osam sa dijagnozom Chron i ulcerozni kolitis, dok za ostala lijekove nema listi čekanja.
Na pitanje, koliko bi Zavod zdravstvenog osiguranja KS odobrio sredstava za onkološke pacijente iz KS, Kapo kaže kako bi taj podatak trebala imati u četvrtak (12. septembar).
- Godinu i po dana, kako sam ušla u zastupničke klupe, pričam o ovoj temi i pozivam na rješavanje. Drago mi je da nisam usamljena i da kolege iz drugih stranaka daju podršku. Federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac najavio je jučer da ćemo dobiti novi Prijedlog zakona o zdravstvenoj zaštiti i osiguranju. Istina, nemamo konkretno vrijeme i kada će se to desiti, ali ono za šta nam je i dalje potrebna medijska podrška jeste insistiranje na izmjeni liste lijekova Fonda solidarnosti, koji je iz 2019. godine. I to je jedan od ključnih problema - kazala je Kapo.