Rok koji je Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) postavio za rješavanje statusa Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla ističe u četvrtak, a Vlada FBiH je do sada odbila sve pokušaje vlasti u Tuzlanskom kantonu da se ovaj problem riješi.
- Situacija je veoma zabrinjavajuća, jer Vlada FBiH ne želi kontakt po pitanju rješavanja statusa UKC-a Tuzla. S naše strane postoji veliki intres i postojala je šansa da preko presude Ustavnog suda riješimo svoj do sada neravnopravan status u odnosu na kliničke centre u Sarajevu i Mostaru.
Čekamo 11 godina rješenje statusa UKC-a Tuzla i sada se nalazimo na kraju zadatog roka, bez završenog posla - kaže za Faktor prof. dr. Šekib Umihanić, vršioc dužnosti direktora UKC-a Tuzla.
On dodaje da su Vlada i Skupština TK kroz kontinuirame aktivnosti pozivali Vladu i Ministarstvo zdravstva FBiH, obavještavali oba doma Parlamenta FBiH o svojim aktivnostima na planu sačinjavanja ugovora o međusobnim pravima i obavezama i izboru upravljačkih struktura te izvjestili i Ustavni sud FBiH o svemu tome.
Podsjećamo, presudom iz maja ove godine, Ustavni sud je, odlučujući po apelaciji premijera FBiH Nermina Nikšića, naložio da se u sudski registar moraju upisati osnivači UKC-a Tuzla. Ustavni sud FBiH u presudi upozorava da bi u slučaju neizvršenja presude, odgovornost za nemogućnost daljeg funkciranja ovog nivoa zdravstvene zaštite u TK proizvela nesagledive štetne posljedice po građane i njihova prava na zdravstvenu zaštitu, ali i obrazovanje studenata u okviru ostanove.
- U avgustu je sprovedena konkursna procedura i izabrani su i članovi Upravnog odbora iz reda uposlenika UKC-a Tuzla. O svima aktivnostima smo upoznavali i javnost putem medija. Dakle, cijeli period smo kontinuirano radili, međutim odgovora od Vlade FBiH nije bilo. Slična situacija je bila i kada smo u junu ove godine objavili da su finansijska sredstva za bolničko liječenje povratnika potrošena, jer ih je Vlada FBiH znatno umanjila u odnosu na prethodi period. I tada nije bilo odgovora niti pomoći od strane Vlade FBiH. Naravno, odlučio sam da UKC Tuzla nastavi sa pružanjem zdravstvenih usluga povratnicima bez obzira na ignorantski odnos Vlade FBiH prema našim zahtjevima - kaže Umihanić.
Slično stanje je, dodaje on, i u nedostatku citotatika i ostalih lijekova za liječenje malignih oboljenja koji već dugo traje, a raspodjela lijekova prema prema centrima u Mostaru, Sarajevu, Zenici, Tuzli i Bihaću je naravnomjerna i neravnopravna.
- Slična slika se može vidjeti i u neravnopravnoj raspodjeli fininasijskih sredstava prema zdravstvenim ustanovama FBiH. To je već stara priča i gorka istina koju federalne vlasti ne žele da regulišu i stavljaju pacijente u TK u nepovoljan i nehuman položaj - kaže v. d. direktor UKC-a Tuzla.
U presudi Ustavnog suda FBiH navodi se mogućnost da građani TK, ali i oni iz drugih kantona i entiteta Republika Srpska, od 21. novembra ostanu bez tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite koju pruža UKC Tuzla, a od toga mnogi sada opravdano strahuju.
- Što se tiče pružanja usluga nakon 20. novembra, mi ćemo, naravno, nastaviti pružati usluge. Nikome ne pada na pamet da ugrozi zdravlje i živote pacijenata. Podsjetimo da UKC Tuzla pruža usluge za preko pola miliona stanovnika i njihovo zdravlje i životi ne smiju niti će biti dovedeni u pitanje. Kada su u pitanju studenti Medicinskog fakulteta u Tuzli, nastava će se izvoditi u planiranom obimu, bez ikakvog ograničenja - zaključio je Umihanić.