open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Uvjeta za Krišto nije bilo
Objašnjenje u 10 minuta monologa: Kako su pojeftinile ruke "bošnjačke reprezentacije"
Šta ćete, monolog ili recitaciju?
22.12.2022. u 19:32
get url
text

Ovu rečenicu iz kultne "Audicije" Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, danas nije izgovorio pred novinarima. Sam se odlučio za desetominutni monolog. Preciznije, Bećirović više ne šalje otvorena pisma, na šta smo od njega navikli godinama, sada ih pročita i napusti press salu Predsjedništva BiH. 

Pitanja novinara su mogla biti neugodna. I odluka za koju je glasao je neugodna. 

VEZANI TEKST - Bećirović saopćio da je Predsjedništvo BiH imenovalo Krišto, pitanja novinara ga nisu zanimala

Borjana Krišto je dobila zeleno svjetlo Predsjedništva BiH za mandatarku Vijeća ministara i to, kako je javnost nezvanično obaviještena, uz jedan glas protiv, onaj Bećirovićevog kolege Željka Komšića. 

I bi promjena...

Neugodna odluka pa se Bećirović pripremio i saopćio je na najbezbolniji način, barem on to tako misli. Pozivao se na Ustav, zakone i poslovnike, imenovanja mandatara u prethodnim mandatima. Pozivao se na to kako je radio i pretpostavljao je kako bi to uradio lider SDA Bakir Izetbegović i vodio se, objasnio je, istim principom. Ali... Građani u Federaciji BiH nisu izabrali Bakira Izetbegovića, izabrali su Denisa Bećirovića koji je valjda trebao biti nekakva promjena, ne samo personalna i stranačka, nego i u pogledu djelovanja i vođenja politike. Čak i ako ovako postavimo stvari, a imajući na umu prethodni mandat Predsjedništva BiH, Izetbegović, SDA i SDA-ov Šefik Džaferović radili su drugačije u odnosu na Bećirovićeve tvrdnje. 

Bećirović se danas, kad se sve sagleda, pravdao Izetbegoviću i SDA, kao i glasačima SDA, za svoju odluku da podrži imenovanje Borjane Krišto bez ikakvog uvjetovanja HDZ-a, pa i SNSD-a. Svojim glasačima se nije pravdao jer su oni, logično bi bilo zaključiti, bili svjesni koga biraju i kakvu politiku biraju da vodi državu. "Osmorka" odluku podržava i potvrdili su to neposredno nakon Bećirovićevog obraćanja utrkujući se ko će prije poslati saopćenje. 

- Da je SDA napravila većinu sa HDZ-om i SNSD-om i SDA bi glasala za mandatara – izjavio je.

Glasala bi. Međutim, uvijek ima ono ali... Mandatar je u prošlom sazivu izabran 14 mjeseci nakon izbora, a sada je to urađeno u rekordnom roku, objašnjavao je Bećirović. Najkraće rečeno, rekordni rok za imenovanje HDZ-ovih i SNSD-ovih kadrova uvijek se može postići kada se pred te dvije stranke ne postavljaju nikakvi uvjeti od čijeg ispunjavanja zavisi dobrobit Bosne i Hercegovine.

Zoran Tegeltija bi u prošlom mandatu isto tako bio izabran u rekordnom roku da se nije tražilo ništa zauzvrat i u korist države. Tražilo se, ipak. Tražili su SDA-ov Šefik Džaferović i DF-ov Željko Komšić. Vlada Federacije BiH nakon izbora 2018. godine bila bi imenovana u rekordnom roku da se pristalo na Čovićevo izborno zakonodavstvo. Nije se pristalo. Da li se sada pristalo? U tome je razlika između "Osmorke" čiji eksponent je i Bećirović te SDA, DF-a i još pokoje manje političke opcije.  

Godišnji nacionalni program (ANP) bio je uvjet za imenovanje Zorana Tegeltije. Zbog toga se, javnost se sjeća, čekalo 14 mjeseci na novo Vijeće ministara. Kad je Dodik pristao napraviti naredni korak ka članstvu BiH u NATO, tada je dobio ulaznu kartu za državnu vlast. 

VEZANI TEKST - Faktor saznaje: Program reformi ide u NATO

U čemu je zapravo razlika? 

Dodikov SNSD silno je želio ući u Vijeće ministara BiH i izbaciti iz igre sadašnju opoziciju predvođenu SDS-om i PDP-om. SDA i DF su ga "kuhali" sve dok nije prihvatio ANP, mada je samo koji dan ranije pred kamerama ustvrdio da "nije glup da to prihvati". Ovog puta situacija je obrnuta. Stranke iz Federacije, "Osmorka", silno žele izbaciti SDA i DF iz državne vlasti, zato pred Dodika, ali i Čovića, ne postavljaju nikakve uvjete. Da uvjeta nije bilo na nekin način je potvrdila i zastupnica Sabina Ćudić (Naša stranka), kada je kazala da je "Osmorka" morala postaviti neke crvene linije, a nije to učinila.

Žurba da se sjedne u fotelje

NATO uopće više nije dio priče, ali nisu ni neka druga pitanja na kojima je "Osmorka" mogla insistirati i tako ostvariti pogodak za državu BiH. Denis Bećirović je mogao, ali nije, pred HDZ prvenstveno, jer je Krišto njihova, postaviti uvjete i pitanja na kojima je osobno insistirao i svako malo ih delegirao u državnom Parlamentu. Jedno od tih je i pitanje ugovora između BiH i Islamske zajednice, čije potpisivanje ne žele HDZ i SNSD. Vruć krompir je tako mogao prebaciti u ruke ove dvije stranke. Kao neko ko je redovno pitao šta je s tim ugovorom, Bećirović je konačno bio u poziciji da zauvijek riješi stvar, ali on to nakon preuzimanja dužnosti nikada nije ni spomenuo. 

VEZANI TEKST - Izetbegović: Program SDA je sadržavao NATO put i provedbu svih presuda, "Osmorka" nije imala smjelosti to tražiti

Zbog želje da što prije zasjednu u SDA-ove fotelje "Osmorka" je, u ovom slučaju na čelu sa Bećirovićem, isporučila HDZ-u i SNSD-u još jedan mandat i čak se obavezala se da će projekte koji oni zagovaraju, ali i pitanja kao što su izmjene Ustava i Izbornog zakona, realizirati u, također, rekordnom roku. Nova "bošnjačka reprezentacija" nije pitala koliko košta izbacivanje SDA iz vlasti, cijenu svakako plaćaju građani BiH i država BiH, a nije moralo biti tako. 

"Osmorka" je kratkoročno na dobitku a dugoročno, sveteći se SDA i imajući u vidu uređenje BiH, gotovo trajno pojeftinila poziciju i ruke stranaka sa sjedištem u Sarajevu i onih koje politički gravitiraju Sarajevu - "bošnjačke reprezentacije", kako ih naziva Čović ili "muslimanske", kako ih naziva Dodik. Jer svaki naredni put pri formiranju vlasti "neizbježni" HDZ i separatistički SNSD ili pak SDS i PDP, savim je svejedno, neće imati potrebu nadmudrivati se sa bilo kojom strankom sa sjedištem u FBiH, makar ona bila izborni pobjednik, kad se uvijek za formiranje vlasti može odabrati lakši put i napraviti dogovor sa grupacijom malih stranaka gladnih vlasti koje neće postavljati uvjete. U ovom slučaju to je "Osmorka". 

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.