Nakon što su neke članice Evropske unije već uvele obavezno testiranje na koronavirus za sve putnike iz Kine, pridružila im se i Njemačka, objavio je to njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach.
Razlozi su eksplozija broja zaraženih u toj zemlji i kineska informacijska politika. Ministra brine i stanje u SAD-u.
Naime, nova podvarijanta omikrona nazvana XBB.1.5 širi se sjeveroistokom te zemlje, a sve više zaraženih ljudi završava u bolnici.
- Pratimo hoće li se i koliko jak XBB.1.5 pojaviti i u Njemačkoj. Nadam se da ćemo uspjeti prebroditi zimu prije nego što se takva varijanta proširi kod nas - napisao je Lauterbach na Twitteru, prenosi Deutsche Welle.
Prema procjeni američkog zdravstvene službe CDC, XBB.1.5 je činio oko 40,5 posto svih novih infekcija u SAD-u u posljednjoj sedmici prošle godine.
Mutacija je do sada otkrivena u 29 zemalja, sve više i u Evropi.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prati širenje varijante otkrivene u oktobru koja je, prema riječima Marii Van Kerkhove, direktorice odjela za borbu protiv pandemije koronavirusom WHO-a, "najzaraznija podvarijanta otkrivena do sada".
Dodala je za sada "nema dokaza da XBB.1.5 uzrokuje teže bolesti od drugih varijanti virusa".
Val korone u Kini potiče zabrinutost u Evropi zbog novih varijanti virusa.
Predstavnici 27 zemalja članica EU-a su dogovorili koordinirani pristup na višesatnom sastanku Mehanizma EU-a za odgovor na krize (IPCR), održanom preksinoć. No nisu se uspjeli dogovoriti oko uvođenja obaveznog testiranja putnika iz Kine.
Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) nije uznemiren zbog situacije u Kini.
Navode da povećanje broja infekcija u Kini neće utjecati na epidemiološku situaciju u EU. Razlog je: varijante virusa koje cirkuliraju u Kini već dugo su raširene u Evropi i ne predstavljaju izazov za imunološki odgovor građana EU-a jer su oni relativno dobro imunizirani i vakcinisani u velikom broju.