Analiza pokazuje da bi razvoj solarnih i vjetroelektrana u regiji ponudio sigurniji povrat i čistu energiju, te bi mogao imati koristi od poticajnih politika.
U javnosti su se krajem prošle godine pojavile informacije u vezi s iskazanim interesom češke grupacije Vitković (Witkowitz) za ulaganje u izgradnju nove termoelektrane u Gacku. Međutim, najnovija analiza potvrđuje da se ovaj projekt suočava s vrlo lošom ekonomijom, saopćeno je iz Centra za životnu sredinu.
- Vijesti o izgradnji termoelektrane Gacko 2 se pojave ritualno pred izbore. Odjednom se pojave neki investitori s upitnim kredibilitetom i potpisuju se neki čarobni memorandumi. Politika nije jasna, ali zato ekonomija jeste: projekti poput termoelektrane Gacko 2 osuđeni su na propast pri samoj pomisli na izgradnju i nema te financijske institucije (niti kineske, niti ruske) koja će takvo što podržati - kazala je Majda Ibraković iz Centra za životnu sredinu. .
Ne, čak i da projekt dobije financiranje, pitanje je vremena koliko bi trajao. U smislu sadašnje vrijednosti, potrebne su održive cijene električne energije ili neki oblik vrlo velikih subvencija da bi se izbjegli gubici. I pored toga, do trenutka potencijalnog početka rada TE Gacko 2 (nakon 2028. godine), očekuje se da će se sadašnje visoke cijene električne energije u velikoj mjeri spustiti i da termoelektrana neće imati koristi od njih.
Projekt bi imao visoke troškove tijekom izgradnje zbog stalne inflacije sirovina i uskih grla u lancu snabdijevanja nakon pandemije, geopolitičkih pitanja i okončanja ekspanzivne politike središnje banke. Gacko 2 bi se također mogao odmah suočiti s ogromnim troškovima poreza na emisiju ugljen-dioksida, zbog promjene politike oporezivanja emisije.
- Projekt obnovljivih izvora energije slične cijene kao što je to planirani projekt termoelektrane Gacko 2, mogao bi isporučiti značajne količine energije regionu uz znatno smanjen rizik - rekao je Arjun Flora, direktor IEEFA-e za Evropu.
Dodao je da "politika energetske tranzicije EU i opredijeljenost zemalja zapadnog Balkana ka dekarbonizaciji odražavaju snažan uspostavljen trend protiv novih projekata uglja diljem Evrope".
Alternative za obnovljivu energiju, kao što su solarni fotonaponski i vjetar, predstavljaju bolju alternativu za Gacko II, jer bi imali koristi od jednostavnijeg pristupa financijama i vjerovatnoću podrške budućim politikama.
Paolo Coghe, predsjednik Acousmaticsa i koautor studija istaknuo je da su sadašnji i budući trendovi protiv novih termoelektrana poput Gacka 2 i sličnih projekata u regiji.
- Ekonomija za ovu elektranu jasno govori - zašto nastaviti izgradnju skupnog i visokorizičnog projekta na fosilnim gorivima, kada investitori mogu težiti sigurnijim i boljim povratima tako što će se odlučiti za vjetroelektrane i solarne elektrane - kazao je Coghe, navodi se u saopćenju.