Prema svjetskim medijima, Putin bi trebao govoriti u vezi sa "zahtjevima za referendumima" koji, kako tvrdi Moskva, stižu iz ukrajinskih teritorija pod kontrolom ruskih snaga. Nakon Putina javnosti bi se trebao obratiti i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.
Penzionisani britanski general Richard Shirreff rekao je da je odgoda emitiranja govora Putina "prilično haotična".
- Vidjeli smo da je najavljeno da će se emitovati u 20 sati po moskovskom vremenu. Upravo smo vidjeli tweet RT-a u kojem se kaže da se neće emitirati u 20 sati po moskovskom vremenu - a to je ionako sada prošlo. To mi, dakle, govori da postoji određena količina haosa u Kremlju - izjavio je Shirreff, prenosi Sky News.
Posljednje Putinovo televizijsko obraćanje naciji bilo je 24. februara, kada je i počela invazija na Ukrajinu.
Sjedinjene Američke Države odbacile su ruske planove za održavanje referenduma o pripojenju Rusiji u okupiranim dijelovima Ukrajine, poručivši da se Moskva možda odlučila na takav potez kako bi si olakšala regrutaciju vojnika u tim područjima nakon što je pretrpjela teške poraze na frontu.
Jake Sullivan, savjetnik predsjednika SAD-a Joea Bidena za nacionalnu sigurnost, nazvao je najavljene referendume "uvredom principima suvereniteta i teritorijalnog integriteta".
Generalni sekretar Jens Stoltenberg kazao je kako "lažni referendumi nemaju nikakav legitimitet i ne mijenjaju prirodu ruskog agresivnog rata protiv Ukrajine.
- Ovo je nova eskalacija u Putinovom ratu. Međunarodna zajednica mora osuditi ovo eklatantno kršenje međunarodnog prava i pojačati podršku Ukrajini - napisao je Stoltenberg.
Sham referendums have no legitimacy & do not change the nature of #Russia’s war of aggression against #Ukraine. This is a further escalation in Putin’s war. The international community must condemn this blatant violation of international law & step up support for Ukraine. pic.twitter.com/NdcN3tO6Sy
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) September 20, 2022