Okom statistike
Sve osim pobjede Zmajeva bila bi planetarna senzacija, Džeko neumoljiv protiv Lihtenštajna
Posljednji ogled BiH i Lihtenštajn imali su prije pet godina na stadionu Tušanj u Tuzli
05.09.2019. u 11:34

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je apsolutni favorit protiv autsajdera Lihtenštajna i sve osim trijumfa izabranika selektora Roberta Prosinečkog u petom kolu grupe J kvalifikacija za EURO 2020 bila bi planetarna senzacija.

U prilog toj tvrdnji idu i statistički podaci u šest dosadašnjih međusobnih utakmica nacionalnih fudbalskih timova dvije zemlje. BiH je pobijedila pet puta (gol razlika 23:2), dok je jedan meč završen remijem, i to prvi, piše Anadolija.

Bilo je 0:0 u Vaduzu 18. avgusta 1999. godine u prijateljskom susretu, u kojem su za bh. selekciju tada nastupili igrači iz Premijer lige, predvođeni s klupe selektorom Avdom Kalajdžićem.

U svim ostalim utakmicama u kojima je BiH igrala u najjačem sastavu i pobijedila je Lihtenštajn.

U kvalifikacijama za Mundijal 2002 u Vaduzu 28. marta 2001. BiH je trijumfovala 3:0, golovima Sergeja Barbareza u 10. i 72. minutu, te Almedina Hote u 89. U Zenici 7. oktobra 2001. godine tim selektora Miše Smajlovića deklasirao je Lihtenštajn, rezultatom 5:0. Strijelci su bili Elvir Baljć u 45. i 82. minutu, kao i Muhamed Konjić u 33, Nermin Šabić u 69. i Marijo Dodik u 85.

BiH je u Vaduzu 7. septembra 2012. godine na fantastičan način otvorila, ispostavit će se, historijske kvalifikacije u kojima je izborila premijerni nastup na Svjetskom prvenstvu, tada u Brazilu 2014. Pobijedila je ekipa, do sada, najuspješnijeg bh. selektora Safeta Sušića s 8:1. Po tri gola dali su Vedad Ibišević (33. minuta, 39. i 82.) i Edin Džeko (46, 64. i 80.), uz dva Zvjezdana Misimović (26. i 31.). Pogodak za Lihtenštjan bio je djelo Mathiasa Chirstena u 60. minutu meča.

U Zenici 11. oktobra 2013. godine bilo je 4:1. Zanimljivo, uz identične strijelce. Džeko je postigao golove u 27. i 39. minutu, Misimović u 34, te Ibišević u 38. Utješni pogodak za Lihtenštajn upisao je Nicolas Hasler u 61. minutu susreta.

Posljednji ogled BiH i Lihtenštajn imali su prije pet godina na stadionu Tušanj u Tuzli. U prijateljskoj utakmici 4. septembra 2014. godine gostima iz jedne od najmanjih evropskih zemalja ponovo su presudili Ibišević, u 1. i 13. minutu, odnosno Džeko u 24.

U odnosu na utakmicu igranu u Tuzli večeras će u kadru selektora Roberta Prosinečkog biti tri igrača, Ermin Bičakčić, Miralem Pjanić i kapiten Džeko. Dijamant je u tri meča protiv Lihtenštajna pogađao šest puta.

Utakmica Bosne i Hercegovine, trenutno 42. reprezentacije na FIFA rang listi i Lihtenštajna (182.) igra se na zeničkom stadionu Bilino polje s početkom u 20.45 sati. Sudit će se Glen Nyberg iz Švedske.

Poslije četiri odigrana kola u grupi J prva je Italija s 12 bodova. Slijede je Finska sa devet, Armenija šest, Grčka i BiH po četiri, dok je Lihtenštajn bez bodova.