Na radu je angažovan cijeli tim ljudi različitih stručnih profila. Probni rad je započeo 20. juna, a trajat će do kraja 2018. godine, do kada se trebaju uraditi sve predviđene faze testiranja. Kolektorska mreža je već spojena na postrojenje za prečišćavanje u onoj mjeri u kojoj je dovršena. Osigurava se da dotok otpadne vode bude kontinuiran i u količinama pogodnim za testni rad. U sklopu postrojenja je i laboratorija, gdje se rade analize.
- U ovom probnom radu oprema na postrojenju se testira u hidrauličkom i mehaničkom smislu, a također se prate ulazni parametri, a već je postignut izlazni parametar, odnosno parametar efluenta, odnosno norme za kvalitet otpadnih voda. Na putu smo da postignemo kvalitet otpadnih voda kako bismo zadovoljili zakonsku regulativu - kazala je Ljiljana Doko, rukovodilac postrojenja za preradu otpadnih voda.
Gradonačelnik Ljubo Bešlić je pojasnio kako ovo postrojenje zadovoljava potrebe grada za narednih 30 godina.
- Kako se bude grad širio, i broj stanovnika povećavao, sistem je projektovan tako da se mogu povećavati kapaciteti. Ostavljen je prostor za proširenje i izgradnju dodatnih kapaciteta da može zadovoljiti potrebe Mostara i kad eventualno bude imao 250 hiljada stanovnika - kazao je Bešlić.
Podvukao je kako je riječ o skupom projektu, kako će ga biti skupo održavati, ali ima i pohvala. One dolaze od ribara, koji tvrde da je rijeka čistija.
Desnoobalni kolektor je potpuno izgrađen, a lijevoobalni nije. Radovi na glavnim kolektorima, tvrdi Bešlić, radit će se još cijelu narednu godinu.
- Mikrotunel ispod Neretve je završen, ali nisu još stanice. Vjerujem da će prva voda s lijeve obale proteći prije okončanja šestomjesečnog probnog rada. Imamo još tendere za kolektor od hotela "Ero" do Rudnika, od Stare općine od Razvitka te jedan krak prema Opinama. Ako tu uspijemo isfinansirati i završiti do kraja godine, ostaje rad na sekundarnoj mreži, a to je proces od desetak godina - poručio je Bešlić.
Teško je procijeniti, tvrdi gradonačelnik, koliko će trebati još sredstava za završenje kolektorske mreže. Podsjetio je i na činjnicu da je rok probijen već tri godine, zbog različitih problema.
Predstavnik izvođača radova kompanije "Aktor" iz Grčke, Vaseileios Boumpousis, ističe kako su jako ponosni što su bili dio ove priče, izgradnje pročistača, s obzirom da je riječ o projektu od velike ekološke važnosti.
- U ovom projektu smo koristili vrhunsku opremu. Kao što je testiranje do sada pokazalo, ugrađena oprema služi svrsi. Vjerujem da će uz asistenciju Vodovoda Mostar, ovaj projekt vršiti funkciju godinama koje su ispred nas i da će život i okoliš podići na znatno kvalitetniji nivo - poručio je Boumpousis.
Obilasku je prisustvovala i ministrica finansija u Vladi FBiH Jelka Milićević, koja je izjavila da je ovaj projekt jedan od uspješnih u cijeloj Federaciji BiH, iako je rađen 12 godina. Posebno je istaknula zahvalnost ministru poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudinu Dediću, koji je značajno doprinio realizaciji ovog projekata.
Izgradnja prečistača i pripadajuće kolektorske mreže u Mostaru traje već tri i po godine, a ukupna vrijednost investicije procjenjuje se na 130 miliona KM. Izgradnju su pratile brojne kontroverze, kašnjenja, veliki saobraćajni problemi, a kada će biti kompletira – to se niko ne usuđuje prognozirati.