Trenutak kada srce počinje da se formira prvi put je zabilježen na izvanrednim snimcima snimljenim usporenim tempom.
Snimak otkriva da se srčane ćelije u mišjem embrionu počinju spontano organizovati u oblik sličan srcu u ranoj fazi razvoja. Naučnici kažu da bi ova tehnika mogla pružiti nove uvide u kongenitalne srčane mane, koje pogađaju skoro jednu od stotinu beba, piše
The Guardian.
- Ovo je prvi put da smo u mogućnosti da posmatramo srčane ćelije tako pažljivo, tako dugo, tokom razvoja sisara - rekao je glavni autor studije dr. Kenzo Ivanovitch iz Instituta za zdravlje djeteta Great Ormond Street Univerzitetskog koledža u Londonu.
Snimci embriona u razvoju snimljeni su tehnikom koja se naziva napredna svjetlosna mikroskopija. To je omogućilo naučnicima da prate embrione dok prolaze kroz razvojnu prekretnicu poznatu kao gastrulacija, kada embrion počinje formirati različite ćelijske linije i počinje uspostavljati osnovne ose tijela.
Ubrzo nakon toga, ćelije srčanog mišića se organizuju u veliku cijev koja će se kasnije podijeliti na dijelove koji će na kraju postati zidovi i komore.
Kod beba sa srčanim manama, tokom ovog procesa može se formirati rupa.
Koristeći fluorescentne markere, tim je označio ćelije srčanog mišića zvane kardiomiociti, uzrokujući da svijetle u različitim bojama. Snimci su snimani svake dvije minute tokom 40 sati, prikazujući ćelije koje se kreću, dijele i formiraju organ. Ovo je omogućilo timu da vidi kada i gdje su se prve ćelije koje čine srce pojavile u embrionu.
- Naši nalazi pokazuju da određivanje sudbine srca i usmjereno kretanje ćelija mogu biti regulisani mnogo ranije u embrionu nego što trenutni modeli sugerišu - rekao je Ivanovitch.
Tim je rekao da bi ovi uvidi mogli unaprijediti razumijevanje i liječenje kongenitalnih srčanih mana i ubrzati napredak u uzgoju srčanog tkiva u laboratoriji za upotrebu u regenerativnoj medicini.