Iz Narodnog evropskog saveza podsjećaju da je Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena u Generalnoh skupštini Ujedinjenih nacija 23.maja u kojoj, između ostalog stoji da je 11. juli Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici koji je počinjen 1995. godine.
S tim u vezi podsjećaju sve institucije u našoj zemlji da su dužne provesti odredbe Rezolucije.
- Podsjećamo sve institucije i organe u Bosni i Hercegovini da su dužni, u skladu sa svojim nadležnostima, osigurati provođenje svih odredbi usvojene Rezolucije, te primjereno i dostojanstveno obilježavanje 11. jula kao Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine na području cijele Bosne i Hercegovine.
S tim u vezi tražimo da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine proglasi 11. juli danom žalosti u Bosni i Hercegovini, radi obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, te prilagođavanja programskih sadržaja medija, kulturno-umjetničkih i sportskih manifestacija na teritoriju Bosne i Hercegovine - navode iz NES-a i dodaju:
- Uzimajući u obzir tačku 2. Rezolucije pozivamo sve nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini da se genocid u Srebrenici kao historijski događaj, a radi očuvanja svih utvrđenih činjenica, uključi u obrazovne sisteme, kao i razvijanjem odgovorajućih programa, a sve u svrhu sjećanja i u cilju sprječavanja, poricanja i iskrivljavanja činjenica, te pojave genocida u budućnosti.
Pozivaju Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine da putem Stalne misije Bosne i Hercegovine u saradnji s Generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija, pokrene aktivnosti radi uspostave programa informisanja pod nazivom "Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije", a posebno u svjetlu obilježavanja 30. godišnjice sljedeće godine, kako bi sve države članice bile pravovremeno i adekvatno upoznate sa sadržajem Rezolucije i skrenula pažnja na njeno poštivanje.
- Kako je tačkom 7. Generalna skupština Ujedinjenih nacija pozvala sve države članice da obilježavaju 11. juli kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, smatramo da bosanskohercegovačko društvo u cjelini treba prihvatiti ovaj poziv u znak sjećanja i počast svim žrtvama genocida, te svake godine na dostojanstven način obilježiti prigodnim programom, edukacijama i aktivnostima radi podizanja svijesti javnosti na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine - saopćeno je iz NES-a.