Udruženje poslodavaca u Federacije Bosne i Hercegovine održalo je večeras hitnu vanrednu sjednicu Upravnog odbora u proširenom sastavu, a nakon danas održane sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH i sjednice Vlade FBiH na kojoj je Vlada FBiH donijela Odluku o minimalnoj mjesečnoj plaći radnika u iznosu od 1.000 KM neto.
Nakon konstituirajuće sjednice ESV-a održane u utorak, 24.12.2024. godine, Udruženje poslodavaca je pripremilo nacrt uredbe o minimalnim primanjima radnika i on je dostavljen predsjedniku ESV-a koji je prijedlog proslijedio delegacijama Vlade FBIH i sindikata u okviru ESV-a.
Ozbiljne posljedice ishitrene odluke
- Nakon što je od delegacija Vlade FBiH i sindikata prijedlog uredbe odbijen na sjednici ESV-a, predstavnici Vlade FBiH usmeno su najavili da će na današnjoj sjednici Vlade FBiH biti predložena i vjerovatno i usvojena odluka o minimalnoj plaći za 2025. godinu u neto iznosu od 1.000 KM. Za takvu odluku izjasnili su se predstavnici Vlade i sindikata, dok je delegacija poslodavaca nakon zatražene pauze i obavljenih internih konsultacija, obavijestila prisutne da je ovaj prijedlog poslodavcima neprihvatljiv, uz pojašnjenje određenih rizika ukoliko se takva odluka usvoji - saopćili su iz Udruženja poslodavaca i dodali:
- U međuvremenu je, nakon sjednice ESV-a, održana sjednica Vlade FBiH na kojoj je Vlada FBiH donijela odluku o minimalnoj plaći za 2025. godinu u iznosu od neto 1.000 KM mjesečno čime su izdvajanja za isplatu bruto plaća radnika sa obavezujućim porezima i doprinosima povećana za otprilike 61,5 posto isključivo na teret poslodavaca i bez odobravanja bilo kakvih ranije najavljenih neoporezivih davanja.
Upravni odbor Udruženja poslodavaca FBiH ukazuje na ozbiljne posljedice i rizike donošenja ovako ishitrene odluke.
- Poslodavci jesu za povećanje plaća radnika, ali na način kako je to moguće i održivo, kako je i najavljivano, a to je da poslodavci povećaju neto plaće radnika, a da će vlasti kroz fiskalne i druge neophodne reforme, smanjiti obaveze poslodavaca prema državi i da će se na taj način popraviti položaj radnika. Utoliko je današnja sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća još jedna propuštena prilika da se ekonomsko-socijalni partneri pokažu odgovornim i da uz dijalog razmotre i usaglase očekivana i prihvatljiva rješenja. Naprotiv, stvari su vraćene nekoliko koraka unazad - naveli su.
Šokantno je da se vlast opredijelila za ovako veliko povećanje plaće
Dodaju da je današnja, neusaglašena odluka o ovako važnim pitanjima poslovnog okruženja, a posebno prije donošenja najavljenog seta fiskalnih zakona, redefinisanja pitanja zdravstvenog osiguranja na teret poslodavaca, smanjenja parafiskalnih opterećenja, usklađivanja socijalnih davanja i dr., ozbiljan dodatni namet poslodavcima. Predviđaju da će proizvesti vrlo izvjesne štete u poslovanju, smanjenju broja radnih mjesta, ugroziti konkurentnost njihovih kompanija, posebno na inozemnom tržištu, što će, ocjenjuju, dodatno obeshrabriti investitore u FBiH.
Navode i kako povećanje minimalnih plaća obavezno vuče i usklađivanje, odnosno povećanje svih drugih plaća, a također je dobro poznato da povećanje minimalne i prosječne plaće za posljedicu ima i dodatna socijalna davanja na svim nivoima vlasti u BiH.
- Šokantno za poslovnu zajednicu je da se vlast opredijelila za ovako veliko povećanje plaća radnika bez poduzimanja bilo kakvih fiskalnih reformi, bez najavljenih reformi zdravstvenog osiguranja, parafiskalnih rasterećenja i drugih olakšica koje su dugo najavljivane.
Odluka o ovako ekstremnom povećanju minimalnih plaća dolazi pred sami kraj godine, kada su poslovni planovi u većini kompanija već završeni i kada je nemoguće u većini slučajeva ovako drastično povećanje plaće ukalkulisati u poslovne planove za narednu godinu.
U narednim danima, poslodavci će skupa sa ekonomskim stručnjacima i akademskom zajednicom analizirati stanje u koje su dovedeni i poduzeti mjere s ciljem očuvanja svojih kompanija i zadržavanja što većeg broja radnika na njihovim radnim mjestima - poručili su.
Dodaju kako je Udruženje poslodavaca nakon donošenja ovakve odluke Vlade FBiH danas "naprosto zatrpano reakcijama sa terena u kojima predstavnici privrednika, komora, udruženja i poslodavaca, ali i akademske zajednice, pa i vlasti i sindikata, iskazuju zabrinutost zbog ovako neodmjerene i neusaglašene odluke vlasti!"
- Već sutra, Udruženje poslodavaca u FBiH pokrenut će niz aktivnosti na zaštiti svojih kompanija i obrta od šteta koje će današnje odluke očekivano izazvati, ako se hitno ne napravi paket mjera kojima će se, kako je bilo i dogovoreno ranije, napraviti neophodan balans između potrebe rasterećenja poslovanja u FBiH, povećanja neto plaća radnika i očuvanja interesa javnih fondova u FBiH, a koje su se mjere očekivale i najavljivale od vlasti u prethodnom periodu - poručili su iz Udruženja poslodavaca FBiH.