open-navfaktor-logo
search
Istraživanje
Šta nauka kaže o našim snovima: Zbog čega se nekih sjećamo, a nekih ne?
Svi ponekad imamo ugodne snova, a nekad zastrašujuće i toliko stvarne da se probudimo u znoju i potpuno izbezumljeni.
05.02.2020. u 10:52
get url
text

Naravno, postoje i razdoblja kad shvaćamo da se sedmicama nismo mogli prisjetiti nikakvih snova.

Nekoliko je faktora koji utječu na to hoćete li se, kad se probudite, sjetiti šta se u vašem mozgu događalo dok ste bezbrižno spavali poput bebe.

Ako upravo prolazite kroz period u kojem se ne sjećate niti jednog sna, možda je vaša REM faza sna sad u specifičnom stanju. "Najaktivniji" san odvija se tokom REM faze, koja čini oko 25 posto noći. REM ciklusi postaju sve duži kako noć odmiče, a najduži su pred samo jutro. Dakle, ukoliko vam je alarm namješten na buđenje u vrijeme koje se ne poklapa s jednim od REM ciklusa, to može biti razlog zašto ne pamtite snove.

Druga mogućnost bi mogla biti korištenje tehnologije. Naime, ako odmah nakon što se probudite budite izloženi jakoj distrakciji, poput telefonskog poziva, to može "potisnute" snove iz vaše glave.

Međutim, ipak ponekad jednostavno sadržaj vaših snova nije naročito dojmljiv ni pamtljiv. Ako se baš nikada ne sjećate svojih snova ili, pak, uvijek imate noćne more, možda bi trebali poraditi na poboljšavanju kvalitete sna.

Razlog može biti to i što tokom noći ne odspavate dovoljan broj sati. Kad skratite vrijeme spavanja, najčešće je ono što "otpada" upravo jutarnja REM faza, a to je ona u kojoj imamo najduže i najdojmljivije snove.

Sigurno vam se dogodilo da ste se sjećali nekog vrlo realističnog sna koji je djelovao kao produžetak vašeg stvarnog života. Vjerovatno je bilo i situacija kad ste se mogli sjetiti samo nekih dijelova sna.

Naučnici kažu kako se tokom različitih faza sna mogu događati takvi različiti tipovi snova. Smatra se da se većina snova koji imaju nekakav "zaplet" ili radnju događaju tokom REM faze, neovisno o tome je li san bizaran ili realističan.

S druge strane, snovi do kojih dolazi u ne-REM fazama sna imaju manje radnje i više nalikuju samo na kratke scene nabijene emocijama. Postoji i tzv. lucidno sanjanje, kako se naziva situacija kad smo svjesni da sanjamo. Ako često imate lucidne snove, to može biti indikativno za način kako funkcionira vaš mozak. Naime, osobe kojima se to događa imaju povećanu funkcionalnu konektivnost, odnosno povećan simultani dotok krvi u prednjem prefrontalnom režnju. Lucidno sanjanje je moćno sredstvo za istraživanje prostora našeg uma, rješavanje problema, strahova...

- Najaktivnije sanjanje se događa u REM fazi, a nije uobičajeno da neko nikada nema REM fazu sna, iako se to ponekad može dogoditi u slučaju teške apneje - kaže američki naučnik Andrew Varga dodajući da to znači da se snovi vjerovatno događaju svima, iako je teško to naučno dokazati.

U svakom slučaju, snovi ostaju složena problematika i još je potrebno mnogo istraživanja dok se ne bude moglo reći da potpuno shvaćamo procese koji stoje iza njih.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.