Na proteste protiv nasilja u javnom prostoru u ponedjeljak i petak pozvala je proevropska opozicija koju Vučić optužuje da želi preuzeti vlast bez izbora. Vučić za vođe opozicije kaže da su "lešinari i hijene" jer su ljude pozvali na proteste tokom dana žalosti nakon dvije tragedije koje su zadesile Srbiju, prenose mediji u regiji.
U dvije masovne pucnjave u beogradskoj osnovnoj školi 3. maja, te u tri sela kod Mladenovca dan kasnije, ubijeno je ukupno 17, a ranjena je 21 osoba, od kojih su troje još u kritičnom stanju.
- Neće biti Majdana u Beogradu - poručio je Vučić iz Smedereva, gdje je danas prikazan dio od 13.500 komada raznog nelegalnog oružja koje su građani na poziv MUP-a predali od 8. maja, poslije dva masovna ubistva.
Vučić je opoziciji poručio da ima "besmislene snove o Majdanu" u Ukrajini 2014. i "o 5. oktobru" kad je 2000. godine u Beogradu srušen režim Slobodana Miloševića nakon što je, poslije više od desetljeća na vlasti, odbijao priznati izborne rezultate i pobjedu opozicije.
Vučić, čija stranka (SNS) je na vlasti od 2012. godine uz česte prijevreme izbore, najavio je danas mogućnost da sljedeći izbori budu najkasnije u septembru ove godine, a opoziciji rekao da neće moći birati koji će to izbori biti i pozvao ih da u parlamentarnoj proceduri, u skladu s Ustavom, zatraže njegovu ostavku.
Najavio je da će 26. maja, za kada je pozvao na masovni skup u Beogradu, "najveći ikad u Srbiji", biti "zanimljivih odluka".
Taj skup, koji opozicija naziva "kontramitingom" i "produbljivanjem podjela u Srbiji", Vučić vidi kao podršku vrhu Srpske napredne stranke na čijem je čelu, dan uoči stranačke skupštine koju je zakazao za 27. maj, javljaju mediji u regiji.
Opozicija je, sa protesta u petak kad su hiljade sudionika skupa "Srbija protiv nasilja" na dva sata blokirale autocestu kroz Beograd, pozvala na novi protest idućeg petka ispred parlamenta.
Tada se u Skupštini očekuje rasprava o smjeni čelnika nacionalne agencije za elektroničke medije (REM), koju demonstranti smatraju jednim od glavnih krivaca što se u reality show programima provladinih privatnih televizija s nacionalnom frenkvencijom promoviraju i toleriraju nasilje i nemoral.
Te emisije dospjele su na udar oštrih kritika javnosti nakon gnjeva potaknutog masovnim ubistvima počinjenim u samo dva dana. Opozicija i prosvjednici te masovne zločine vide i kao posljedicu kulture nasilja koju potiču i šire mediji, a toleriraju institucije koje bi o tome morale brinuti.